از خونریزی واژینال چه می‌دانید ؟

    خونریزی عادی واژینال همچنین منوره نامیده می‌شود. پروسه‌ای که منوره اتفاق می‌افتد، قاعدگی نامیده می‌شود.

    برای تعیین اینکه آیا خونریزی غیرطبیعی است و علت آن، پزشک باید به 3 سوال جواب دهد: آیا زن باردار است؟ علت خونریزی چیست؟ آیا در دوره تخمک گذاری است؟

    خونریزی غیرطبیعی واژینال در زنانیکه معمولا به تخمک گذاری می‌رسند، اغلب شامل خونریزی بیش از حد، مکرر، نامنظم است.

    علل بسیاری از خونریزی غیرطبیعی واژن است که با تخمک گذاری نامنظم همراه است.

    شاید علت خونریزی وجود کیست یا فیبروم باشد.

    یک زن که دارای دوره های نامنظم قاعدگی است نیاز به معاینه فیزیکی دارد با و باید تیروئید و پستان و لگن و رحم او تحت آزمایش قرار بگیرد.

    درمان خونریزی نامنظم واژینال بستگی به علت اصلی دارد. پس از تشخیص علت، پزشک تصمیم می‌گیرد که در واقع درمان لازم باشد.

 

خونریزی طبیعی واژینال به علت تغییرات هورمونی سیکل رخ می‌دهد. تخمدانها منبع اصلی هورمونهای زنانه هستند که کنترل رشد بدن زن مانند سینه، شکل بدن و موهای بدن را کنترل می‌کند. هورمون‌ها همچنین چرخه قاعدگی را تنظیم می‌کنند.

 

تخمدان یکی از جفت غدد لنفاوی در زنان است. آنها در لگن قرار دارند، یکی در هر طرف رحم. هر تخمدان در مورد اندازه شکل یک بادام است. تخمدان تخم و هورمون‌های زن را تولید می‌کند. در طول هر دوره ماهیانه ماهانه، یک تخمک از یک تخمدان آزاد می‌شود. تخم مرغ از طریق تخمدان به داخل رحم حرکت می‌کند.

 

اگر بارداری رخ ندهد، چرخه به پایان می‌رسد با ریزش بخشی از پوشش داخلی رحم، که منجر به قاعدگی می‌شود.

 

خونریزی غیرطبیعی واژینال جریان خون از مهبل است که در زمان اشتباه در طول ماه یا درمیزان نامناسب رخ می‌دهد.

 

آیا زن در طول بارداری دارای خونریزی غیرطبیعی واژن است؟

بسیاری از خونریزی غیرطبیعی واژینال در دوران بارداری در اوایل بارداری رخ می‌دهد که زن متوجه نمی‌شود که باردار است. بنابراین، خونریزی نامنظم جدید ممکن است نشانه‌ای از بارداری بسیار زود، حتی قبل از اینکه یک زن از وضعیت خودآگاه باشد اتفاق می افتد.خونریزی واژینال در دوران بارداری همچنین می‌تواند با عوارض حاملگی همراه باشد، مانند سقط جنین یا حاملگی خارج رحمی

 

 الگوی خونریزی غیرطبیعی واژن چیست؟

* مدت زمان، فاصله و مقدار خونریزی واژینال ممکن است نشان دهنده نوع غیرطبیعی بودن خونریزی باشد.

 

* یک دوره غیر طبیعی خونریزی قاعدگی می‌تواند بیش از حد از یک دوره (هیپرمنوره) یا بیش از حد کوتاه مدت  (hypomorrhea) باشد.

 

* فاصله خونریزی ممکن است به طرق مختلفی غیر طبیعی باشد. دوره‌های قاعدگی یک زن می‌تواند بیش از حد رخ دهد (پلی مونوره)

 

حقایقی عجیب درباره خونریزی واژینال و درمان این عارضه

 

آیا زن تخمک گذاری می کند؟

معمولا تخمک هر ماه در یک فرایند تخمک گذاری آزاد می‌شود. تخمک‌گذاری عادی برای دوره‌های منظم قاعدگی ضروری است. سرانجام مشخص است که یک زن به طور طبیعی تخمک گذاری می‌کند .

 

از جمله دوره‌های قاعدگی منظم ، تخلیه واژن واژینال تا حد ممکن بین دوره‌های قاعدگی و نشانه‌های ماهانه از جمله حساسیت سینه ، احتباس مایعات ، گرفتگی قاعدگی ، درد پشت و تغییرات خلقی .

 

در صورت لزوم ، پزشکان از آزمایش خون هورمون (سطح پروژسترون) ، تست دمای روزانه بدن یا به ندرت، نمونه‌برداری از رحم (بیوپسی اندومتری) را برای تعیین اینکه آیا یک زن به طور معمول تخمک گذاری می‌شود یا نه.

 

* چه شرایطی باعث خونریزی غیرطبیعی واژن در زنانی که به طور منظم تخمک گذاری می کنند می شوند؟

خونریزی غیرطبیعی واژن در زنان که به طور منظم تخمک‌گذاری می‌کنند، اغلب شامل خونریزی بیش از حد ، مکرر ، نامنظم یا کاهش می‌یابد. بعضی از شرایط مشترک که هر یک از این علائم را تولید می‌کنند، در زیر بحث شده است.

 

مننژیژیهای خوش خیم (غیر سرطانی) عبارتند از:

  •     فیبروئید های رحم (تومورهای خوش خیم عضلات صاف؛ این نوع تومور به عنوان لیومیوم شناخته می شود)
  •     پولیپ آندومتر (رشد خوش خیم کوچک که به رحم منتهی می شود)
  •     آدنومایوز (وجود بافت پوشش رحمی در دیواره عضلانی رحم)
  •     وسایل داخل رحمی (IUD)
  •     عملکرد ضعیف تیروئید (کم کاری تیروئید)
  •     لوپوس اریتماتو سیستمیک اختلالات خودایمنی
  •     اختلالات لخته شدن خون مانند اختلالات خونریزی ارثی
  •     برخی از داروها، به ویژه آنهایی که با لخته شدن خون مواجه هستند

 

* چه چیزی باعث خونریزی غیرطبیعی واژینال در دوران بارداری می‌شود؟

بسیاری از زنان خونریزی واژینال در دوران بارداری دارند. بعضی از مطالعات نشان می دهد که تا 30٪ زنان باردار برخی از موارد خونریزی واژینال را در حین بارداری تجربه می کنند. خونریزی واژینال در دوران بارداری با دوقلوها و سایر حاملگیهای چندگانه نسبت به بارداریهای تک تک (بارداری با یک جنین) رایج است.

 

گاهی اوقات زنان در دو هفته اول بارداری ، معمولا در دوران قاعدگی مورد انتظار، میزان خونریزی بسیار کمی را تجربه می کنند. این خونریزی جزئی گاهی اوقات به عنوان "خونریزی لانه گزینی" نامیده می شود . پزشکان به طور خاص نمی دانند چه چیزی سبب خونریزی می شود، اما ممکن است به علت تخم گذاری تخم ریزی شده در دیواره رحم رخ دهد.

 

* چگونه خونریزی نامنظم واژینال درمان می شود؟

درمان خونریزی نامنظم واژینال بستگی به علت اصلی دارد. پس از تشخیص علت، پزشک تصمیم می گیرد که در واقع درمان لازم باشد. گاهی اوقات همه چیز مورد نیاز است که علت های خطرناک را رد کند و تعیین کند که خونریزی نامنظم واژینال به اندازه کافی زن برای اعتیاد به دارو یا درمان موثر نیست. اگر مشکلات تیروئید ، کبد ، کلیه یا لخته شدن خون کشف شود ، درمان به سمت این شرایط هدایت می شود

 

    اگر علت خونریزی فقدان تخمک گذاری (انقباض) باشد، پزشکان ممکن است پروژسترون را به صورت فواصل منظم تجویز کنند یا یک ضد بارداری خوراکی حاوی پروژسترون برای دستیابی به تعادل هورمونی مناسب به بیمار بدهند. این درمان به طور چشمگیری خطر ابتلا به سرطان رحم را در زنانی که تخمک گذاری نمی کند ، کاهش می دهد.

    اگر علت خونریزی نامنظم واژینال یک تغییر در پوشش رحم باشد، داروهای پروژسترون ممکن است تجویز شود تا میزان تولید بافتهای انسدادی رحم را کاهش دهد.

    هنگامی که یک زن بدون مداخله کمتر از شش ماه  خونریزی نامنظم داشته باشد ممکن است علت آن باشد که او نزدیک به یائسگی است. در طی این انتقال، یک زن بعضی از داروهای ضد بارداری خوراکی برای ایجاد یک الگوی خونریزی منظم برای ارائه روشهای جلوگیری از بارداری تا زمانیکه او یائسگی (به عنوان 12 ماه بدون دوره قاعدگی تعریف می شود) و برای از بین بردن گرفتگی ها ارائه می شود. زنانی که به دلیل خونریزی نامنظم ناشی از یائسگی هستند ممکن است مشاوره یائسگی را در صورت داشتن علائم ناراحت کننده دریافت کنند.

    اگر علت خونریزی نامنظم واژینال پولیپ یا سایر بیماری های خوش خیم باشد، گاهی اوقات از نظر جراحی برای کنترل خونریزی از بین می روند زیرا آنها نمی توانند با دارو درمان شوند.

    اگر علت خونریزی عفونت باشد، آنتی بیوتیک ها ضروری هستند. خونریزی در دوران بارداری نیازمند بررسی سریع توسط متخصص زنان و زایمان است. آندومتریوز می تواند با داروها و یا جراحی (مانند لاپاروسکوپی) درمان شود

    گاهی اوقات علت خونریزی بیش از حد بعد از اتمام آزمایش مشخص نیست (خونریزی غیر طبیعی رحم). در این موارد، ضد بارداری خوراکی می تواند کنترل چرخه و کاهش خونریزی را بهبود بخشد.

    اگر خونریزی بیش از حد باشد و نمی تواند با دارو کنترل شود، یک روش جراحی به نام dilation و curettage (D & C) ضروری است. علاوه بر کاهش خونریزی بیش از حد، D & C بافتی را فراهم می کند که می تواند برای اطلاعات اضافی مورد بررسی قرار گیرد که می تواند ناهنجاری های رحم را از بین ببرد.

    گاهی اوقات هیسترکتومی ضروری است زیرا داروهای هورمونی نمی توانند خونریزی بیش از حد را کنترل کنند. با این حال، مگر اینکه علت پیش سرطانی یا سرطانی باشد، این جراحی فقط باید گزینه‌ای باشد پس از آنکه راه حل‌های دیگر مورد آزمایش قرار گرفت.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
بالا