هیسترکتومی (درآوردن رحم به تنهایی یا همراه با تخمدان)

هیسترکتومی، یک عمل جراحی است که بخاطر سلامتی، رحم را بر میدارند. این کار توسط متخصصین زن انجام می شود ،و در زنان یائسه نسبتا شایع است.

در اینجا واقعیتهایی درمورد هیسترکتومی وجوددارد که  کمتر شناخته شده است  و شما باید در این مورد  بیشتر بدانید.

دلیل هیسترکتومی

بهترین د لیل برای هیسترکتومی توسط پزشک تشخیص داده می شود ،ولی در افرادی که خونریزی بیش از حدی دارند، و غیر قابل تحمل است انجام می گیرد.دلایل دیگر اینکه  چرا هیسترکتومی توصیه می شود عبارتند از پارگی رحم در هنگام زایمان، فیبروئید، پرولاپس رحم، اندومتریوز، عفونت های رحمی، آدنومیوز، التهاب لگن و یا رشد تومورهای سرطانی. بیشتر خانمها در سنین جوانی این کاررا انجام می دهند.

انواع  هیسترکتومی

انواع مختلفی که توسط متخصص انتخاب میشود. شامل  حذف کل رحم و دهانه رحم است. حذف  لوله های فالوپ، رحم، دهانه رحم همراه با تخمدانها در صورت لزوم  هیسترکتومی  که شامل برداشتن رحم بدون دهانه رحم است  انواع متنوع از هیسترکتومی نیز وجود دارد.

 عوارض جانبی هیسترکتومی

هیسترکتومی، می تواند برای زنانی که دارای غده های سرطانی در رحم خود هستند بسیار تسکین دهنده باشد. و یا برای آن دسته از زنانی که خونریزی غیرقابل کنترل و یائسگی را تجربه می کنند  کاربرد دارد .عوارض جانبی آن عبارتست از:

نوسانات خلقی ناشی از عدم تعادل هورمونی، عفونت های دستگاه ادراری، پوکی استخوان، افزایش وزن، بیماری های قلبی و خستگی کلی.

جایگزین هایی برای هیسترکتومی

تحقیقات مدرن نشان داده است که  که بسیاری از زنان هیسترکتومی را برای راحتی ناراحتی هایدوران یائسگی انجام می دهند .  چند جایگزین هایی برای کنترل خونریزی زیاد ، پرولاپس رحم و فیبروئیدهای از طریق داروهای خوراکی و تکنیک های دیگر وجود دارد.

تاثیر بر تخمدان

تخمدانها اندامهای مهم باروری در زنان  است و تاثیر مستقیمی بر هیسترکتومی دارد. اگر سایقه خانوادگی سرطان رحم در خانواده وجودداشته باشند تا رسیدن به سن یائسگی  تخمدان وی برداشته میشود  و ممکن است درمان جایگزین هورمونی توصیه شود.

عوارض احتمالی در حین عمل جراحی
خطرات احتمالی که شامل عفونت زخم، خونریزی بیش از حد، مثانه یا آسیب دیدگی رحم، لخته شدن خون در پاها، آسیب روده یا پارگی رگ های خونی را دربرخواهد داشت.

مراقبت پس از عمل

اگر شما تحت هیسترکتومی باشید ،باید به دستورالعمل های داده شده توسط پزشک و مراقبت پس از عمل به اندازه کافی  توجه کنید. اطمینان حاصل کنید که شما وسایل سنگین را بعد از عمل بلند نخواهید کرد. استراحت به اندازه کافی، نوشیدن مقدار زیادی آب برای جلوگیری از یبوست و به دنبال  آن انجام ورزش پیشنهادی  توسط دکتر.

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
بالا