آزمایش پرولاکتین (PRL) چیست؟

آزمایش پرولاکتین (PRL) میزان هورمون پرولاکتین را در خون شما اندازه گیری می کند. این هورمون در غده هیپوفیز ساخته شده است که درست زیر مغز شما قرار دارد. وقتی زنان باردار هستند یا فقط زایمان کرده اند، سطح پرولاکتین آنها افزایش می یابد، بنابراین می توانند شیر مادر را تولید کنند. اما اگر باردار نباشید، ممکن است سطح پرولاکتین بالا باشد و حتی اگر شما یک مرد هستید.

 

علل تجویز آزمایش پرولاکتین

 

علل سطح غیر طبیعی پرولاکتین

به طور معمول ، مردان و زنان غیر باردار دارای عوارض کمی از پرولاکتین در خون خود هستند. هنگامی که سطح بالایی دارید ، این امر می تواند توسط:

 •     پرولاکتینوما (تومور خوش خیم در غده هیپوفیز شما که پرولاکتین بیش از حد تولید می کند)
 •     هیپوتیروئیدی (غده تیروئید شما هورمون های کافی تولید نمی کند)
 •     بیماری هایی که تحت تاثیر هیپوتالاموس قرار دارند (بخشی از مغز که غده هیپوفیز را کنترل می کند)
 •     بی اشتهایی (اختلال خوردن)
 •     داروهایی که برای درمان افسردگی، روانپزشکی و فشار خون بالا استفاده می شوند .
 •     آسیب یا سوزش قفسه سینه (به عنوان مثال، زخم، زونا، یا حتی یک سینه بند که خیلی ضخیم است)
 •     همچنین، بیماری کلیوی، نارسایی کبد و سندرم تخمدان پلی کیستیک (عدم تعادل هورمونی که بر تخریب تاثیر می گذارد) می تواند بر توانایی بدن برای حذف پرولاکتین تاثیر بگذارد.

 

نحوه انجام آزمایش پرولاکتین

شما نیازی به آماده سازی خاصی برای آزمایش پرولاکتین ندارید . شما یک نمونه خون در یک آزمایشگاه یا یک بیمارستان دریافت خواهید کرد . یک تکنسین آزمایشگاه یک سوزن را به یک ورید در بازوی خود وارد خواهد کرد تا مقدار کمی از خون را بیرون بیاورد . بعضی از مردم فقط کمی احساس می کنند.  دیگران ممکن است درد متوسط ​​را احساس کنند و پس از آن کبودی های جزئی را ببینند.

بعد از چند روز ، نتایج آزمایش پرولاکتین را به شکل یک عدد دریافت خواهید کرد .

هورمون پرولاکتین , سطح پرولاکتین بالا, علل تجویز آزمایش پرولاکتین

محدوده طبیعی پرولاکتین در خون شما عبارتند از:

 •     مردان: ۲ تا ۱۸ نانوگرم در هر میلی لیتر (نانوگرم در میلی لیتر)
 •     زنان غیر باردار: ۲ تا ۲۹ نانوگرم در میلیلیتر
 •     زنان باردار: ۱۰ تا ۲۰۹ نانوگرم در میلیلیتر

 

اگر سطح پرولاکتین بالا باشد

اگر سطح شما خارج از محدوده طبیعی باشد ، به این معنی نیست که شما یک مشکل دارید. گاهی اوقات سطوح می تواند بالاتر باشد اگر شما غذا خوردید یا تحت فشار زیادی قرار گرفتید وقتی آزمایش خون خود را انجام دادید.

 

همچنین ، آنچه که یک محدوده طبیعی محسوب می شود، بسته به نوع آزمایشگاهی که دکتر شما از آن استفاده می کند متفاوت است.

 

اگر سطوح شما بسیار بالا است – تا ۱۰۰۰ برابر بالاتر از حد نرمال – این می تواند نشانه ای از پرولاکتینوما باشد . این تومور سرطان نیست و می تواند با دارو درمان شود.  در این مورد، پزشک ممکن است بخواهد شما یک MRI بگیرید . شما در یک لوله مغناطیسی قرار می گیرید به عنوان دستگاه MRI از امواج رادیویی استفاده می کند تا یک تصویر دقیق از مغز شما را با هم ترکیب کند. این نشان می دهد که آیا یک توده در نزدیکی غده هیپوفیز وجود دارد و اگر چنین باشد ، آن چقدر  بزرگ است.

 

اگر سطح شما کم باشد

اگر سطح پرولاکتین شما کمتر از حد نرمال باشد ، این به این معنی است که غده هیپوفیز شما در بخار کامل کار نمی کند. این به معنای hypopuititarism است.  سطوح پایین پرولاکتین معمولا به درمان های پزشکی نیاز ندارند.

 

بعضی از داروها می توانند باعث کاهش سطح پرولاکتین شوند.  آنها عبارتند از:

 •     دوپامین (Intropine)، که به افراد مبتلا به شوک داده می شود
 •     لوودوپا (برای بیماری پارکینسون)
 •     مشتقات آلکالوئیدهای رگ (برای سردرد شدید)

 

درمان سطح پرولاکتین بالا

تمام مواردی که سطح پرولاکتین بالا وجود دارد نباید مورد درمان قرار گیرند . درمان شما بستگی به تشخیص دارد . اگر به نظر می رسد که یک پرولاکتینوما کوچک است یا علت دیگری پیدا نمی شود ، پزشک شما ممکن است هیچ درمان ای را توصیه نکند . در برخی موارد ، پزشک ممکن است دارو را برای کاهش سطح پرولاکتین تجویز کند . اگر پرولاکتینوما دارید ، هدف این است که از دارو برای کاهش اندازه تومور استفاده کنید و مقدار پرولاکتین را کاهش دهید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
بالا