تاثیرات مخرب سیگار و قلیان بر قدرت باروری زنان و مردان

افراد سیگاری بیشتر از افرادی که سیگار نمی کشند، در معرض خطرات بارداری و نیز بارداری ناموفق هستند. زمانی که سیگار می کشید، بیش از 7000 ماده شیمیایی وارد بدن می گردد. این مواد شیمیایی می توانند منجر به مشکلات باروری زیادی شوند.

امروزه با شیوع هر چه بیشتر ناباروری و مشکلات مربوط به آن، تحقیقات زیادی در خصوص علل این مشکل انجام شده است.

دلایل زیادی برای نازایی شناخته شده که برخی از آنها از برخی دیگر قوی ترند. برای مثال اگر زنی دچار انسداد لوله های رحمی باشد و مرد دارای تعداد کم اسپرم و یا اسپرم های ضعیف باشد، این علت ناباروری را ناباروری زوجین می دانیم که درمانی جدی تر از ناباروری یک طرفه را می طلبد.

به هر حال، علل پیچیده تر دیگری برای ناباروری وجود دارد که آنها را نمی توان تنها یک مشکل دانست. در این میان بیش از بیست مطالعه جامع، تاثیرات منفی سیگار بر باروری را مورد تایید قرار داده اند.

در واقع در مقایسه با افرادی که سیگار نمی کشند، افرادی سیگاری با احتمال بیشتری در معرض خطرات و مشکلات ناباروری قرار می گیرند.

در اینجا به چند واقعیت در خصوص تاثیر سیگار بر بارداری را مورد بررسی قرار می دهیم.

تاثیر سیگار بر قدرت باروری مردان

سیگار و قلیان می‌تواند در کیفیت و عملکرد اسپرم و DNA آن اثر نامطلوب بگذارد. تحقیقات نشان داده است مردانی که به شکل مداوم سیگار و قلیان می‌کشند، با افت قدرت باروری مواجه خواهند شد. اسپرم این افراد به دلیل کیفیت پایین و شکل نامناسب، توانایی کافی برای ورود به تخمک را ندارد. همچنین مصرف سیگار و قلیان ممکن است منجر به ناهنجاری‌های DNA شود که می‌تواند از طریق اسپرم به تخمک انتقال یابد و منجر به بروز نقص‌های مادرزادی در جنین شود. اگرچه مصرف سیگار منجر به کم شدن تعداد اسپرم‌ها و تحرک آن و درنتیجه باعث کاهش قدرت باروری در مردان می‌شود، اما شواهد علمی در مورد اینکه مصرف دخانیات منجر به ناباروری شود، وجود ندارد. بهتر است مردان زمانی که قصد بچه‌دار شدن دارند و پیش از اقدام به آن، مصرف سیگار خود را قطع یا تا حد زیادی کاهش دهند.

مردانی که سیگار و دخانیات استعمال می کنند نیز در معرض خطرات زیادی برای داشتن فرزند قرار دارند؛ مثلا:

- تعداد کم اسپرم ها و نیز اسپرم های نابالغ و کم تحرک (تحرک و جهندگی برای رسیدن اسپرم به تخمک و در نتیجه بارداری لازم است و این ویژگی در افراد سیگاری تضعیف می گردد).

- مشکلات هورمونی

- مشکل در نعوظ و روابط جنسی

اگر شما در بارداری ناموفق بوده اید و همسر شما سیگار می کشد، سعی کنید اول از همه به مصرف سیگار در وی خاتمه دهید. هرچه سریع تر مصرف سیگار در پدر قطع شود، شانس داشتن فرزند برای شما بالاتر خواهد بود.

تاثیر سیگار بر قدرت باروری زنان

سیگار کشیدن می‌تواند با قدرت باروری زنان تداخل داشته باشد. مشکلات حاصل از مصرف سیگار می‌تواند اثر بدی در دستگاه تولیدمثل زنان داشته باشد. این مشکلات در سطوح مختلف به شرح زیر رخ می‌‌دهد:

تأثیر سیگار کشیدن بر تخمدان‌ها و ایجاد مشکلات تخمک گذاری: تخمدان وظیفۀ آماده‌سازی و آزاد کردن ماهانۀ تخمک و همچنین تولید برخی از هورمون‌های بارداری را دارد. مصرف سیگار و قلیان می‌تواند باعث اختلال در عملکرد تخمدان‌ها شود که این موضوع باعث بروز مشکلاتی مانند تغییرات هورمونی، عادت ماهانۀ نامنظم، نداشتن دورۀ تخمک‌گذاری یا دورۀ ماهانۀ بدون تخمک‌گذاری شود.

تأثیر سیگار کشیدن روی رحم: برخی مطالعات نشان می‌دهد که سیگار می‌تواند در عملکرد رحم تأثیر بگذارد و احتمال باروری را برای زنان سیگاری کمتر کند. زنانی که سیگار می‌کشند، در باروری با چالش‌های متعددی روبرو می‌شوند، زیرا به نظر می‌رسد سیگار کشیدن، تولیدمثل را نیز درسطوح مختلفی تحت تأثیر قرار می‌دهد. عملکرد نامناسب تخمدان می‌تواند در عملکرد رحم نیز تأثیرگذار باشد.

سیگار کشیدن خطر سقط را افزایش می دهد: به دلیل مواد سمی موجود در سیگار، سیگاری ها در مقایسه با غیر سیگاری ها بیشتر در معرض خطر سقط جنین قرار دارند. به علاوه سیگار منجر به بارداری پرخطر می گردد، مانند بارداری خارج رحمی و زایمان زودرس.

با وجود تمام این خطرات، برخی زنان در سنین باروری همچنان به مصرف سیگار ادامه می دهند. قطعا با این کار سلامت خودشان و البته فرزند آینده شان به خطر خواهد افتاد.

به علاوه استحکام و نگهداری تخمدان و کیفیت و ماندگاری تخم لقاح یافته در زنانی که سیگار می کشند کمتر می شود.

زنانی که سیگار می کشند، زمانی که برای درمان ناباروری به IVF روی می آورند، تعداد فولیکول های تحریک پذیر و نیز تخمک های سالم کمتری دارند و از این رو احتمال موفقیت IVF در آنها کمتر می شود. از این رواحتمال سقط جنین پس از IVF در مادران سیگاری افزایش می یابد.

 

آثار سیگار کشیدن روی دهانۀ رحم: برخی تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف سیگار در زنان با سرطان دهانۀ رحم ارتباط دارد. سرطان دهانۀ رحم شانس باروری زن را از بین می‌برد.

از دیگر پیامدهای منفی تاثیر سیگار بر قدرت باروری زنان میتوان به موارد ذیل اشاره نمود:

- مشکلات ژنتیکی

- آسیب به اندام های تناسلی

- آسیب به تخمک ها و یائسگی زودرس

- افزایش خطر سرطان و افزایش خطر سقط

در اغلب زنان پس از ترک سیگار باروری بهبود می‌یابد. مطالعات نشان می‌دهد که خانم‌های سیگاری با ترک حداقل دو ماه قبل از تلاش برای باردار شدن می‌توانند شانس خود را برای باروری افزایش دهند.

سیگار کشیدن شخصی دیگر می تواند بر وضعیت باروری تاثیر گذارد

اگر با فردی سیگاری زندگی می کنید، از او بخواهید مصرف سیگار را کنار گذارد. دود سیگار این فرد منجر به مواجهه شما با مواد شیمیایی سمی و در نتیجه تاثیر بر وضعیت باروری می گردد.

محققان می گویند استنشاق دود سیگار دیگران همان تاثیراتی را بر سلامتی شما می گذارد که انگار خودتان سیگار می کشید! تماس با دود سیگار حتی برای مدتی کوتاه هم می تواند تاثیرات مخربی بر سلامت و باروری شما بگذارد.

کشیدن سیگار در خانه به عنوان یک دلیل سندرم مرگ ناگهانی کودک یا SIDS در کودکان نیز شناخته شده است.

اگر می خواهید باردار شوید لازم است هم شما و هم همسرتان مصرف سیگار را کنار بگذارید تا بتوانید فرزندی سالم داشته باشید.

تأثیر منفی مصرف قلیان در باروری

قلیان سبب سرطان و انسداد عروق و بیماری قلبی می شود: تأثیرهای زیان‌آور مصرف قلیان بسیار قابل توجه است. تنباکو و دود ناشی از سوختن آن در قلیان، حاوی مقدار زیادی موادی سمی و سرطان‌زاست که باعث انسداد عروق خونی و بیماری‌های قلبی می‌شود. ذغالی که برای سوزاندن تنباکو استفاده می‌شود، منبع تولید منوکسیدکربن است که مجاورت آن با لولۀ پلاستیکی قلیان و همین‌طور قسمت‌های فلزی آن باعث به وجود آمدن مواد سمی و خطرناک می‌شود.

مضررات مصرف قلیان در مردان: مصرف قلیان در مردان باعث کاهش تحرک اسپرم‌ها خواهد شد. هنگام مصرف قلیان به علت قرار گرفتن در معرض فلز‌های خطرناکی مثل آرسنیک، کُرُم، سرب و کبالت که در اثر حرارت دیدن بخش‌های فلزی قلیان به وجود می‌آید، کیفیت و طول عمر اسپرم‌های مرد به میزان زیادی کاهش پیدا می‌کند. همچنین مصرف قلیان باعث می‌شود که سر اسپرم قدرت کافی و لازم برای اتصال به تخمک و ورود به آن را نداشته باشد. اثرهای قلیان در باروری مردان در طولانی‌مدت منجر به بروز مشکلات ژنتیکی می‌شود که می‌تواند در سلامت نوزاد تأثیر بگذارد.

انتقال بیماری ها از طریق قلیان: همچنین استفادۀ مشترک از یک قلیان و استفاده نکردن از فیلترهای جداگانه بین افراد باعث می‌شود که عفونت‌ها به راحتی بین آنها انتقال یابد. آب موجود در قلیان، نه تنها باعث تصفیۀ نیکوتین موجود در تنباکو نمی‌شود، بلکه احتمال انتقال بیماری را بین افراد مصرف‌کننده بالا می‌برد.

تاثیر قلیان بر مادر و جنین: استفاده از قلیان، اکسیژن موجود در خون مادر را کاهش می‌دهد که این خود منجر به تنگی نفس و نقص در روند رشد و شکل‌گیری کودک و در شرایط خاص، مرگ جنین می‌شود. احتمال تولد کودکانی با وزن کم در مادرانی که در دوران بارداری خود از قلیان استفاده می‌کنند نسبت به مادرانی که هیچ‌یک از محصولات دخانی را مصرف نمی‌کنند بیشتر است. همچنین وجود مشکلات تنفسی در کودکان آنها نیز می‌تواند بیشتر باشد. قرار گرفتن در معرض دود ناشی از مصرف قلیان توسط دیگران نیز برای زنان باردار و زنانی که قصد بارداری دارند به اندازۀ مصرف مستقیم آن خطرناک است.

مضررات قلیان در زنان: دود قلیان بر سیستم هورمونی زنان تاثیر گذاشته و شانس باروری زنان را کم می‌کند و از دیدگاه طب سنتی نیز قلیان برای زنان و دختران بسیار مضر است چرا که خطر نازایی، مشکلات رحمی و انسداد رحم  را به همراه دارد به دلیل اینکه رحم در حالت طبیعی به گرما و رطوبت نیاز دارد که مصرف قلیان موجب افزایش گرمی و خشکی رحم می‌شود که خشکی رحم خود عامل نازایی محسوب می‌شود.

برای افزایش شانس در بارداری، مصرف دخانیات  را قطع کنید

معمولا در زنانی که مصرف دخانیات را قطع می کنند شانس بارداری افزایش می یابد. برخی مطالعات این موضوع را تایید کرده اند که  زنان سیگاری با قطع مصرف سیگار از حداقل دو ماه قبل از بارداری، می توانند شانس حامله شدنشان را افزایش دهند.

مصرف دخانیات را قطع کنید. قطعا این کار بسیار راحت تر از درمان های لازم برای باردار شدن خواهد بود و فراموش نکنید این کار برای حفظ سلامت کودکتان جدا ضروری است.

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
بالا