بارداری به کمک آی یو آی

آی یو آی روشی کمکی برای باردار شدن است. در طول آی یو آی، پزشک اسپرم شسته شده‌ای را انتخاب کرده و داخل رحم در زمان تخمک‌گذاری در نزدیکی تخمک قرار می‌دهد. این فرایند گاهی با قرص‌های باروری همراه است تا شانس بچه دار شدن افزایش یابد.

 

آیا روش آی یو آی به من کمک می کند باردار شوم؟

روش آی یو آی روشی بی‌درد است. اما به عنوان اولین روش درمان توصیه نمی‌شود. این روش هنگامی به شما کمک می‌کند که:

 

 • شما و همسرتان به دلیل مشکلات مختلف نتوانید نزدیکی کنید.
 • برای بچه‌دار شدن نیاز به کمک داشته باشید به عنوان مثال اگر همسر شما بیماری های مقاربتی داشته باشد و نیاز باشد اسپرم شسته شود تا به شما و نوزاد بیماری منتقل نشود.
 • شما نیاز به اسپرم اهدایی برای بچه دار شدن دارید.
 • برخی مشکلات باروری مانند اندومتریوز، تعداد کم اسپرم یا کیفیت پایین اسپرم و مشکل نازایی بی دلیل به وسیله روش آی یو آی حل می شود.
 • اگر بعد از دو سال تلاش، باردار نشوید پزشک لقاح مصنوعی IVF را توصیه می کند. اما در صورتی که تمایلی به لقاح مصنوعی IVF نداشته باشید از روش آی یو آی استفاده می شود.

 

برای موثر بودن روش آی یو آی، لوله های فالوپ باید باز و سالم باشند. اگر پزشک تشخیص دهد لوله‌ها مشکل دارند یا بعد از شش بار تلاش به روش آی یو آی باردار نشوید، آزمایش بررسی باز بودن لوله انجام می‌شود. این روش برای بررسی انسداد لوله ها به یکی از روش‌های زیر انجام می‌شود:

 

 •     لاپاراسکوپی؛ نوعی عمل جراحی
 •     هیستروسالپینگ؛ که از یک پراب ماوراصوت در واژن استفاده می‌شود.
 •     هیستروسالپینگرافی؛ نوعی اشعه ایکس است.

 

اگر هرگونه انسدادی در لوله‌ها وجود داشته باشد، پیش از استفاده از روش آی یو آی باید از طریق عمل جراحی، انسداد برطرف شود.

 

روش IUI برای بیماران زیر توصیه نمی شود:

 

 •      زنان دارای بیماری شدید لوله های فالوپ
 •      زنان با سابقه عفونت لگن
 •      زنان مبتلا به اندومتریوز متوسط تا شدید

 

 

در روش آی یو آی از قرص های باروری استفاده نمی شود. اگر از قرص های باروری استفاده کنید، چرخه محرک نامیده می‌شود زیرا باعث تحریک تخمک گذاری می‌شود. اگر از قرص استفاده نشود، چرخه غیر محرک یا طبیعی نامیده می‌شود.

 

تحریک تخمک‌گذاری با استفاده از داروهای باروری احتمال چندقلو شدن نوزاد را افزایش می‌دهد.  بارداری چند‌قلو احتمال سقط جنین یا مشکلات دیگر را افزایش می‌دهد. اگر نیاز به استفاده از قرص‌های باروری است روش لقاح مصنوعی توصیه می‌شود زیرا کنترل بیشتری بر این روش وجود دارد.

 

در چرخه غیرمحرک:

روش آی یو آی باید در زمان تخمک گذاری استفاده شود. پزشک از شما می‌خواهد از کیت تخمک‌گذاری استفاده کنید یا از آزمایش خون استفاده می‌کند. روش آی یو آی معمولا روز دوازدهم تا شانزدهم چرخه پریودی انجام می‌شود.

 

در چرخه محرک:

اگر پزشک استفاده از روش آی یو آی را در چرخه محرک به شما پیشنهاد کند، قرص‌های باروری را به شکل تزریقی یا قرص به شما می‌دهد. کلومیفن سیترات معمولا اولین انتخاب است اما گاهی از قرص گونادوتروفین نیز استفاده می شود. شما باید قرص را در نزدیکی شروع پریودی مصرف کنید این کار باعث می‌شود تخمدان دو تخمک بالغ تولید کند.

 

چگونگی آماده شدن برای IUI

سونوگرافی برای بررسی تعداد تخمک ها استفاده می شود. همچنین برای بررسی زمان مناسب قرار دادن دستگاه می‌باشد. ممکن است شما به صورت طبیعی تخمک‌گذاری انجام دهید یا از طریق تزریق هورمون گونادوتروفین، تخمک گذاری تحریک شود.

 

تلقیح داخل رحم شامل هماهنگی دقیق قبل از عمل واقعی می‌شود:

1آماده سازی نمونه منی:

شریک زندگی شما یک نمونه اسپرم در مطب دکتر فراهم می کند یا یک فنجان اسپرم اهدایی یخ زده را می‌توانید جوش داده و آماده کنید. از آنجایی که عناصر غیراسپرم در مایع منی می‌توانند باعث ایجاد واکنشی در بدن زن شوند که با لقاح مواجه می‌شوند، نمونه شسته می شود که اسپرم طبیعی بسیار فعال و با کیفیت جدا شود. احتمال بارداری با استفاده از نمونه متمرکز با اسپرم سالم افزایش می‌یابد.

 

2نظارت بر تخمک گذاری

از آنجائیکه زمان بندی IUI بسیار مهم است، نظارت بر نشانه های تخمک گذاری پیش رو بسیار مهم است. برای انجام این کار، شما ممکن است از کیت پیشبینی تخمک گذاری ادرار در خانه استفاده کنید که وقتی بدن شما افزایش یا انتشار هورمون LH را تشخیص دهد. همچنین می‌توانید از تصویربرداری استفاده کنید تا دکتر تخمدان‌ها و رشد تخمک را بررسی کند. همچنین ممکن است یک تزریق گونادوتروپین کوریونیک (HCG) انجام شود تا یک یا چند تخمک واحد بدن شود.

 

3تعیین زمان بهینه سازی

اکثر IUI ها بعد از تشخیص تخمک گذاری یک یا دو روز طول می‌کشد. پزشک شما باید برنامه ای برای زمان بندی IUI خود داشته باشد.

 

آماده سازی اسپرم برای IUI

سپس اسپرم حدود سی و شش تا چهل ساعت پس از تخمک گذاری یا تزریق هورمون، به داخل رحم تزریق می شود. پزشک از همسر شما می‌خواهد روز عمل، نمونه‌ای اسپرم به او تحویل دهد. نمونه شسته می‌شود و مایعات اطراف اسپرم پاک می‌شود سپس اسپرمی که بیشترین کیفیت را دارد و تحرک بیشتری دارد جدا شده و انتخاب می‌شود.

 

همسر شما یک نمونه اسپرم به شما می‌دهد که برای روش IUI شسته و آماده می‌شود. این شستشو می‌تواند مواد شیمیایی سمی در اسپرم که بدن شما به آن واکنش نشان می‌دهد را بشوید.

این مواد شیمیایی گاهی اوقات باعث ایجاد واکنش آلرژیک در زنان می‌شود که می‌تواند مانع از حاملگی شود. شستشوی اسپرم ممکن است باعث کاهش گرفتگی شود که بعضی اوقات بعد از عمل IUI رخ می‌دهد.

این فرایند شستشو و آماده سازی اسپرم را به حجم زیاد می‌رساند. این غلظت زیاد به اسپرم های سالم و سریع کمک می‌کند تا به تخمک برسند. این به افزایش میزان موفقیت IUI کمک می کند.

 

تزریق اسپرم در طول IUI

تزریق اسپرم آماده شده به رحم سریع و بدون درد است. این قسمت از روش IUI حداکثر 1-2 ساعت طول می کشد.

 

چگونگی انجام روش آی یو ای:

آمادگی برای این کار به این شکل است که شما به پشت می‌خوابید و پزشک با استفاده از یک اسپوکلوم، دیواره‌های رحم را باز نگه می‌دارد. سپس با استفاده از یک لوله انعطاف پذیر نرم، اسپرم را از طریق دهانه رحم و لوله های فالوپ وارد رحم می‌کند. تخمک این مسیر را از تخمدان به داخل رحم حرکت می‌کند. پزشک بعد از آی یو آی، از شما می‌خواهد به مدت ده تا پانزده دقیقه دراز بکشید این کار احتمال بارداری را افزایش می‌دهد. بعد از دو هفته می‌توانید آزمایش بارداری را انجام دهید. در اینجا آن چه انتظار داریم توضیح داده شده است:

 

مراحل آی یو ای

در حالی که روی میز معاینه دراز کشیده اید، پاهای خود را به آرامی باز می‌کنید و یک اسپکولوم به واژن وارد می شود، شبیه آنچه که در طی آزمایش پاپ تجربه می‌کنید. در طول درمان، پزشک :

 

* یک بطری حاوی یک نمونه اسپرم سالم را به انتهای یک لوله بلند، نازک و انعطاف پذیر (سوند) وارد می‌کند

* کاتتر را به واژن، از طریق باز شدن دهانه رحم و رحم وارد می‌کنند.

* سپس نمونه اسپرم را از طریق لوله به رحم منتقل می‌کند

* کاتتر را خارج کرده و بعد از آن اسپکولوم را خارج می‌کنند.

 

از آنجایی که بعد از IUI مدتی دراز می‌کشید، ممکن است بخواهید یک دوست، همسرتان یا یک کتاب همراه داشته باشید. داشتن حمایت ممکن است به شما در آرامش در طول فرایند کمک کند. بعضی از پزشکان دو تلقیح را با روش تلقیح داخل رحمی انجام می‌دهند.

 

علاوه بر این، هنگام ترکیب شدن با القاء تخمک گذاری یا سوپولایاسیون، IUI می تواند علل بسیاری از ناباروری را درمان کند. در میان آنها:

 

    * اختلال تخمدان (تخمک گذاری نامنظم(

    * ناباروری همراه با اندومتریوز (یک بیماری التهابی دردناک لگن در خانم ها(

    * ناباروری فاکتور دهانه رحم (مربوط به جراحی قبلی)

    * ناباروری غیرقابل توصیف (ناباروری که علت دقیق آن مشخص نیست(.

    * سندرم تخمدان پلی کیستیک (یک اختلال غدد درون ریز زنانه(

 

 IUI یک درمان مؤثر برای هر دو بیماری مزمن فاکتور باروری و ناباروری غیرقابل توضیح است که در آن تمام آزمایشات دیگر طبیعی است. اکثر پزشکان توصیه می کنند بین سه تا شش بار برای IUI (اگر هیچ مشکلی از قبیل مسدود کردن لوله های فالوپی وجود ندارد) قبل از درمان پیشرفته تر تلاش کنید.

 

بعد از عمل آی یو آی

بعد از تلقیح، از شما خواسته خواهد شد که مدت کوتاهی دراز بکشید. پس از اتمام روند، می توانید فعالیت های روزانه خود را انجام دهید. ممکن است یک یا دو روز بعد از انجام آزمایش لکه بینی داشته باشید.

 

نتایج انجام آی یو آی

دو هفته قبل از انجام آزمون حاملگی در خانه صبر کنید. تست خیلی زود می تواند نتیجه های زیر را ایجاد کند:

 

1- منفی کاذب

اگر هورمونهای بارداری هنوز در سطوح قابل اندازه گیری نباشند، نتیجه آزمایش ممکن است منفی باشد، در حقیقت، شما واقعا حامله هستید.

 

2- مثبت کاذب

اگر شما از داروهای القاء تخمک مانند HCG استفاده می‌کنید، ممکن است آزمایش بارداری را تشخیص دهد اما باردار نیستید.

دکتر ممکن است از شما بخواهد تقریبا دو هفته پس از نتایج کیت خانگی، آزمایش خون انجام دهید. اگر باردار نباشید، قبل از انجام سایر روش‌های باروری، ممکن است دوباره IUI را امتحان کنید. اغلب درمان های مشابه برای سه تا شش ماه برای به حداکثر رساندن شانس حاملگی استفاده می‌شود.

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
بالا