افتادگی رحم و درمان آن

در این اختلال رحم از جای طبیعی خود در لگن نزول یا پرولاپس کرده و به دیواره واژن فشار می آورد .افتادگی رحم زمانی رخ می‌دهد که عضلات نگاهدارنده ارگانهای لگنی بر اثر عوامل مختلفی نظیر سن بالا، حاملگی و یا جراحی تضعیف شده باشند. بیشتر خانمها درجاتی از افتادگی رحم را دارند که این حالت می تواند برایشان ناراحت کنند ه و یا حتی درد ناک باشد ، اما در اغلب موارد مشکل طبی عمده ای محسوب نمی‌شود و براحتی با عمل جراحی قابل درمان است.

 

علل افتادگی رحم:

در اغلب موارد علت بیماری ، فشار ناشی از حاملگی و زایمان بچه است . علل دیگر بیماری شامل سن بالا، چاقی ، سرفه مزمن و یبوست های مکرر و تومورهای لگنی هستند.

 

علائم افتادگی رحم:

بی اختیاری ادرار
– احساس فوریت در ادرار
– تکرر ادرار
-در موارد شدید با احتباس ادراری و درد ناشی از آن و آنوری (عدم تشکیل ادرار)
– یبوست
– اسهال
– زور پیچ(تنسموس)
– بی اختیاری مدفوع
کمر درد
– پهلو درد
درد لگن
– ناراحتی کلی لگن
دیسپارونی (درد موقع نزدیکی)
– لکوره (افزایش ترشحات واژن)
– احساس خروج چیزی از واژن
– احساس چیزی لغزان در واژن
-منوراژی (افزایش حجم خونریزی قاعدگی)
-منو متروراژی (خونریزی زیاد قاعدگی+لکه بینی )

 

تشخیص افتادگی رحم:


پزشک از شما سئوالاتی در مورد نشانه های شما و داروهای مصرفی و تعداد و نحوه حاملگی‌های قبلی و مشکلات طبی می‌پرسد و سپس یک معاینه کلی شامل معاینه لگن از شما بعمل می آورد.

 

درمان افتادگی رحم:

درمان افتادگی رحم بسته به این است که چه ارگانی درگیر است . درمان صبر و انتظار و پایش بیمار در موارد درجات خفیف بیماری که بیمار فقط دارای افتادگی بدون علائم است ، بکار می‌رود .در این مدت از بیمار دارای افتادگی رحم خواسته می‌شود که فیبر بیشتری در رژیم غذائی روزانه ( حدود ۲۰ گرم ) برای پیشگیری از یبوست مصرف کند و اگر دچار سرفه مزمن است آن را درمان کند.

بیمار دارای افتادگی رحم بایستی از بلند کردن اشیا سنگین و سیگار کشیدن خودداری کند. از کافئین ( موجود در قهوه و چای و نوشابه‌های گازدار ) پرهیز کند و اگر دارای اضافه وزن است ، سعی در کاهش وزن خود داشته باشد. انجام ورزشهای تقویت کننده عضلات لگن یا کگل kegel که شامل انقباضات مکرر ( حداقل ۱۰ با در روز هر بار ۱۰ جلسه ) به مدت ۳ تا ۶ ماه در درمان درجات خفیف افتادگی رحم موثر بوده است .

اگر هنوز پس از تغییر در نحوه زندگی فرد دارای علائم بود، پزشک جراحی ترمیمی را توصیه می‌کند.

 

عمل جراحی افتادگی رحم و مثانه و پرینورافی (جراحی ترمیم پرینه و عمل تنگ کردن واژن ) گزینه مناسب یرای افرادی محسوب می شود که :


– درد شدید بدلیل پرولاپس و افتادگی رحم و مثانه دارند
– مشکلات روده و یا مثانه مثل عدم تخلیه کافی مدفوع و یا بی اختیاری ادراری دارند
– مشکل در رابطه جنسی دارند ( بدلیل گشادی دهانه رحم و واژن )

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
بالا