عوارض سیگار کشیدن در بارداری را جدی بگیرید

نوزادانی که در دوران جنینی بیشتر در معرض دود سیگار قرار داشته اند دو برابر بیشتر از سایر نوزادان در معرض خطر مرگ در اثر   SIDسندرم مرگ ناگهانی نوزاد) قرار دارند. همه ما کم و بیش با عوارض ناشی از مصرف دخانیات آشنا هستیم و میدانیم که چه خطراتی در اثر آن میتواند به وجود آید و زندگی ما را به خطر بیندازد.

 

اما این خطرات در برخی موارد بسیار شدیدتر میشود و اثرات جبران ناپذیری به بار می‌آورد مثل زمانی که فرد سیگاری دچار بیماری قلبی و یا آسم باشد و یا اینکه باردار باشد.اثرات زیانبار مصرف دخانیات فقط افراد سیگاری را درگیر نمیکند بلکه آنهایی که در مجاورت این افراد هستند نیز صدمات زیادی میبینند مخصوصا خانمهای باردار.

 

طبق تحقیقات به عمل آمده کودکانی که از این دسته مادران تولید میشوند (مادرانی که در مجاورت افراد سیگاری زندگی میکنند) در 2 سالگی از مهارتهای رشدی و شناختی کمتری نسبت به کودکانی که اصلا در معرض دود سیگار و دخانیات نبوده‌اند، برخوردارند بنابراین حتی اگر خودتان سیگار مصرف نمیکنید، سعی کنید در مجاورت افراد سیگاری نیز نباشید.

 

 

حقایقی درباره سیگار کشیدن در طول دوران بارداری

 

وقتی که شما سیگار می‌کشید... نوزادتان هم سیگار می‌کشد. وقتی که شما سیگار می‌کشید، موادی سمی نظیر نیکوتین، سرب، آرسنیک و کربن منو اکسید را وارد بدن خود می‌کنید. این مواد سمی وارد جفت می‌شوند، که بافتی است که شما را به نوزادتان متصل کرده و اکسیژن و مواد مغذی را به او رسانده و مواد زاید را از او دور می‌کند. این مواد سمی باعث می‌شوند که نوزادتان به منبع مناسبی از مواد مغذی مورد نیاز و همچنین اکسیژن کافی برای رشد خود، دست پیدا نکند.

 

سیگار کشیدن در دوران بارداری می‌تواند موجب به دنیا آمدن نوزاد کم وزن، زایمان زودرس، یا حتی مرگ نوزاد شود.سیگار کشیدن در دوران بارداری، علت ۲۰ تا ۳۰ درصد از به دنیا آمدن نوزاد با وزن کم، ۱۴ درصد از زایمان‌های زودرس و ۱۰ درصد از مرگ و میر نوزادان تخمین زده شده است.

 

استنشاق دود سیگار دیگران نیز می‌تواند مشکلاتی را برای نوزاد به وجود بیاورد.مطالعات جدید نشان می‌دهند که اگر زن بارداری در معرض دود سیگار دیگران قرار بگیرد هماین خطرات او را تهدید می‌کنند، مثلاً احتمال بیشتری دارد که وزن نوزادش طبیعی نبوده (بسیار کم باشد)، یا مشکلاتی در زمینه سلامتی داشته باشد.

سیگار کشیدن می‌تواند موجب بروز مشکلاتی بلندمدت برای کودکتان شود.سیگار کشیدن در دوران بارداری می‌تواند موجب شود که نوزادتان بیشتر سرما بخورد و مشکلات ریوی پیدا کند، در آینده به اختلالات یادگیری دچار شود و یا به مشکلاتی در فرآیند رشد جسمانی خود دچار شود.

 

اگر مادری پس از به دنیا آمدن فرزندش به سیگار کشیدن خود ادامه دهد، نوزادش بیشتر سرما می‌خورد، سرفه می‌کند و یا به عفونت‌های گوش میانی مبتلا می‌شود. نوزادان ریه‌های بسیار کوچکی دارند و دود سیگار تنفس را برای آن‌ها بسیار مشکل‌تر می‌کند. این امر می‌تواند موجب ابتلای نوزاد به برونشیت یا ذات الریه شود.

استفاده از برچسب نیکوتین نیز می‌تواند روی سلامت نوزادتان تأثیر داشته باشد.

 

قبل از استفاده از وسایل جایگزین نیکوتین، با پزشک خود مشورت کنید. شما و پزشکتان می‌توانید در مورد اینکه چه چیزی برای شما و نوزادتان سودمند‌تر است، به بحث بپردازید.

 

عوارض سیگار کشیدن روی جنین

 

 •    این نوزادان در دوران جنینی تمرینات و حرکات تنفسی را کندتر انجام میدهند و یا اصلا انجام نمیدهند.
 •    بیشتر به آلرژی و آسم دچار میشوند.
 •    بیشتر از سایر نوزادان به عفونت گوش میانی دچار میشوند.
 •    ریه آنها عملکرد مساعدی ندارد.
 •    بیشتر در معرض بروز بیماریهای قلبی و حتی سرطان هستند.
 •    در مدرسه عملکرد ضعیفتری دارند و دیرتر یاد میگیرند.

 

اگر مادری که شیر میدهد، سیگار بکشد، چه خطراتی برای فرزندش به وجود می آید؟

 

نیکوتین موجود در سیگار از طریق شیر مادر وارد بدن نوزاد میشود و ایجاد حالت تهوع و استفراغ میکند و حتی تعادل نوزاد را به هنگام خواب به هم میزند. خانمهای سیگاری اغلب نمیتوانند به نوزادان خود به اندازه کافی شیر دهند چرا که حجم شیرشان کاهش مییابد.

 

چـرا برخـی از مادران سیگاری کودکان سالم به دنیا می آورند؟

 

شاید برخی از این مادران خوش اقبال بوده باشند چرا که احتمال بروز خطرات و مشکلات مربوط به سلامت جنین در چنین شرایطی بسیار افزایش مییابد. ممکن است نوزاد به صورت نارس به دنیا بیاید یعنی زودتر از موعد وقتی که هنوز ریه های او آماده نشده اند و در پی آن برخی مشکلات جدی تنفسی به وجود می آید.

 

 

سیگار و آسیب های آن برای جنین

 

 •  مصرف مواد مخدر، سیگار و الکل کمردرد و گردن درد زایمان‌های زودرس تولد فرزند سالم X مراقبت‌های دوران بارداری
 •     مکمل‌های آهن سیدرال
 •     هایفو HIFU – لیفت صورت بدون جراحی

 

خانم های سیگاری که قصد باردار شدن دارند بهتر است قبل از آن به فکر ترک سیگار خود باشند چون باعث آسیب های جبران ناپذیری به جنین خواهد شد

 

    مطابق آمار در کشور ما حدود ۱۰ درصد افراد دخانیات استعمال می کنند. این رقم میان آقایان حدود ۲۲ درصد و در خانم‌ها حدود ۲ درصد است. در شهرهای مختلف و حتی کلانشهرهایی مانند تهران، میزان مصرف دخانیات در مناطق مختلف، متفاوت است؛ مثلا در مناطق ۱ و ۲ تهران، شیوع استعمال دخانیات هم به صورت روزانه، هم تفریحی و حتی تجربی به نسبت سایر ناحیه ها بالاتر است. این مسئله زنگ خطری است که باید دلایل و راهکارهای آن بررسی شود اما آمار رسمی در مورد میزان استعمال دخانیات در خانم های باردار وجود ندارد.

 

مصرف سیگار یا قلیان در سن باروری و در دوران بارداری چه عارضه هایی می تواند داشته باشد؟

مضرات مصرف دخانیات از هر نوع در دوران بارداری به ۳ گروه تقسیم می شود؛ دوره قبل از بارداری، طی بارداری و بعد از آن.

استعمال دخانیات در دوره قبل از بارداری باعث تاخیر لقاح میشود. ثابت شده تاخیر لقاح در خانم های سیگاری در مقایسه با خانم‌های غیرسیگاری ۴۰ درصد بالاتر است. در صورتی که خانمی بتواند باردار شود، استعمال سیگار و قلیان حتی به میزان کم در دوران بارداری تا ۷۵ درصد احتمال بارداری خارج از رحمی را بالا می برد و احتمال سقط خود به خودی را ۲ برابر افزایش می دهد. در ختم بارداری نیز احتمال زایمان پیش از موعد در این گروه از خانم ها، ۲ برابر سایرین است. اگر خانم سیگاری بتواند زایمان کند، نوزادی با وزن تولد پایین خواهد داشت که میزان اکسیژن خونش بسیار کم است.

 

در دوران شیردهی چطور؟ مضرات سیگار می تواند به نوزاد منتقل شود؟

متاسفانه خانم های سیگاری تازه مادر شده عادت‌های نامناسبی دارند؛ مثلا تمایل به شیردهی در این خانم ها ۸ برابر کمتر است و گمان می کنند با شیر ندادن جلوی انتقال مضرات دخانیات را به نوزادشان می گیرند اما حقیقت این است که نوزاد این خانم ها، سیگاری دست دوم محسوب می شود و سیگار مادر تاثیر مخربی بر سلامت نوزاد خواهد داشت.

 

با این حساب، خانم های سیگاری باید هر چه سریع تر سیگار را ترک کنند.

بله اما متاسفانه تنها ۲۵ درصد خانم ها به دلیل بارداری سیگار را ترک می کنند و خیلی خوب است که چنین خانم های باانگیزهای معرفی شوند. خانمی که به خاطر عشق به فرزندش حاضر است تلاش کند.

 

مصرف چه میزان سیگار در طول بارداری می تواند کم خطر باشد؟

 

  از نظر علمی ثابت شده هیچ میزان مصرف دخانیات بی ضرر نیست. تا سال ۱۹۸۰ ارزیابی ها گمان می کردند تا تعداد مشخصی (۵- صفر نخ) مصرف سیگار در بارداری ضرر ندارد اما حدود ۳۰ سال است این فرضیه رد شده و امروزه استعمال دخانیات در هیچ حدی سالم گزارش نشده است.

 

ترک سیگار بلافاصله پس از شروع بارداری اثربخش نیست؟

نه، اگرچه ترک سیگار قبل از بارداری خوب است اما تمام آثار سوء را از بین نمی‌برد. شاید شنیدن این حرف واقعا دلسردکننده باشد اما قصد ما امید واهی دادن به افراد نیست. ترک سیگار به محض فهمیدن این موضوع که خانم باردار است، خوب است اما نمی‌تواند تمام خطرها را از جنین دور کند. بهتر است خانم‌هایی که قصد بچه دار شدن دارند اصلا به سمت استعمال دخانیات نروند و اگر خانمی سیگار می‌کشد حتما فورا آن را ترک کند تا خطری متوجه جنینش نباشد.

 

با این وضع، حتی خانمی که سال ها قبل از بارداری هم سیگاری بوده شاید دچار عوارض ناشی از آن در دوران بارداری شود!

 

 بله، به همین دلیل اولین توصیه مصرف نکردن سیگار و قلیان است. در صورتی که خانمی سیگار میکشد، دومین توصیه درمان هر چه سریعتر و ترک آن است و اگر این کار را نکرد حداقل با اطلاع از بارداری استعمال دخانیات را کنار بگذارد و در دوره شیردهی نیز سیگار نکشد.

 

ترک سیگار در دوران بارداری

چند ساعت پس از ترک سیگار

* حداقل ۸ ساعت طول می کشد تا میزان مونو اکسید کربن در خون کاهش یابد و میزان آن به حد طبیعی مونو اکسید کربن در خون یک فرد طبیعی در محیط برسد.

 

* ۷۲ ساعت تا ۹ ساعت طول می کشد تا تنفس رک فرد سیگاری راحت تر شود.

 

* بین ۲۰ دقیقه تا ۳ ماه طول می کشد تا فشار خونی که در اثر استعمال دخانیات بالا رفته به حد خود در قبل از آغاز استعمال دخانیات برسد.

 

* ۲۴ ساعت طول می کشد تا نیکوتین از خون خارج شود.

 

* ۱۰-۵ ساعت طول می کشد تا وضعیت قلبی – عروقی فرد همانند یک فرد غیرسیگاری شود و ۵ سال بعد از ترک سیگار، خطر سکته قلبی در فرد مثل یک فرد غیرسیگاری می شود.

 

* ۱۵-۱۰ سال طول می‌کشد که احتمال ابتلا به سرطان های مختلف از فرد دور شود.

 

ترک سیگار در دوران بارداری

بهترین روش ترک سیگار در بارداری

بهترین روش ترک سیگار در دوران بارداری استفاده از جلسه های مشاوره و روان درمانی است. در صورتی که میزان وابستگی خانمی به دخانیات بالا باشد و نتواند تنها با مشاوره سیگار را ترک کند، بهترین روش موثر استفاده از برچسب های نیکوتینی است این برچسب‌ها معمولا روی بازی چسبانده میشوند و با توجه به میزان وابستگی فرد به سیگار، نیکوتین وارد بدنش می کنند. مخی توان برچسب نیکوتین را به صورت آزاد از داروخانه ها تهیه کرد.سایر محصولات جایگزین نیکوتین مثل آدامس یا پاستیل نیز کارکرد مشابهی دارند. دقت کنید مصرف هرگونه داروی ترک سیگار در دوران بارداری ممنوع است.

 

طب سوزنی روش دیگری است که مدتی است تاثیر آن در ترک سیگار به اثبات رسیده است. در این روش درمانگر انرژی حیاتی که در بدن جریان دارد را مجددا به حد متعادل می رساند، در نتیجه میل به سیگار در فرد کاهش می یابد. در طول جلسه های ترک سیگار، درمانگر برای احساسات مختلف فرد درمان ویژه ای در نقطه ای از بدن انجام می دهد. به عنوان مثال وقتی فرد استرس دارد یا احساس خماری می کند، درمان های متفاوتی روی سرانگشتان، گوش و بینی انجام می شود.

 

ترک سیگار در دوران بارداری

 

 • راه حل‌های فوری برای ترک
 • دست‌ها و دهانتان را مشغول نگه دارید (آدامس بجوید، آبنبات بخورید، یک کار هنری دستی انجام دهید و...).
 • وقتی دلتان می‌خواهد سیگار بکشید به لیست مزایای ترک سیگار نگاه کنید.
 • وقتی دلتان می‌خواهد سیگار بکشید، به دوست حمایتگر خود تلفن کنید.
 • اطراف خود را با افراد سیگاری شلوغ نکنید.

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
بالا