تیروئید و باروری شما

به هم ریختگی کارکرد تیروئید و مساله باروری ارتباط مستقیم و طولانی مدتی با یکدیگر دارند ؛ اما تست های روتین تیروئید همیشه در مورد خانم هایی که مشکل باروری یا تاخیر در باروری داشته اند ، انجام نمی شود ؛ در هر صورت ، یک تحقیق جدید به ما می گوید که ممن است عدم باروری ، ارتباط با تیروئید شما داشته باشد.

تیروئید غده ای پروانه ای شکل است که در جلوی گردن قرار گرفته است . کارکرد این هورمون تنظیم و تعدیل متابولیسم بدن است ؛ شامل ضربان قلب ، فشار خون ، رشد و نمو و درجه حرارت بدن می شود . هورمون تیروئید همچنین در رشد و نمو چنین هم بسیار ضروری و مهم است . کم کاری یا پرکاری تیروئید می توند بر دوره های قاعدگی تاثیرگذار باشد . یک تیروئید تنبل و کم کار می تواند به این معنی باشد که شما همیشه تخمک گذاری نمی کنید یا مشکلات دیگر تیروئید می تواند ریسک سقط را بالاتر ببرد.

تیروئید و باروری: چطور یک خانم می تواند به مشکل تیروئید خود پی ببرد؟

گاهی ممکن است افراد علائم یا علائم تشخیصی خاصی نداشته باشند ؛ اما اگر علامت داشته باشند این علائم مثل خستگی و بی حالی ، احساس سرما ، خشکی و شکنندگی موها و اضافه وزن می باشد . البته این علامت ها نسبتاً فقط خاص بیماری های تیروئید نیستند؛ بنابراین اگر شما این نشانه ها را دارید ؛ آسان ترین روش این است که یک آزمایش عملکرد تیروئید را حتماً بدهید.

تیروئید و باروری: چه آزمایشی برای فهمیدن نوع عملکرد تیروئید انجام می شود ؟

معمولا تست سرم Tsh انجام می شود ؛ TSh ماده ای است که ترشح هورمون تیروئید را تحریک می کند .از طریق آزمایش خون که بسیار ساده است ، می توانیم به میزان ترشح Tsh پی ببریم . با انجام این آزمایش ساده بیماران بیشماری به یک تشخیص واضح و روشن از عملکرد تیروئید خود دست خواهند یافت . آیا در مورد کم کاری تیروئید درمان هایی مثل فرآورده ها و قرص های مخصوص تیروئید می تواند جوابگو باشد؟

به طور واضح ، ترشح هورمون تیروئید به طور نرمال ، بسیار کمک کننده و بهبود دهنده به عملکرد تخمدان و تخمک گذاری است . مطالعات زیادی که در این مورد انجام شده ،عنوان کرده است که عملکرد درست تخمدان و سقط های تکرار شونده ارتباط مستقیم با یکدیگر دارند و بهبود عملکرد تیروئید مساوی است با کمتر شدن سقط های مکرر. تحقیقات زیادی در مورد تیروئید و باروری در حال انجام است . بعضی از آنها بسیار طول کشیده است . در حال حاضر ما درمان های خاصی در این مورد داریم که این درمان ها گران نیستند و تقریبا اکثر افراد می توانند آنها را انجام دهند ، مگر در موارد بسیار نادر که موارد پیچیده وجود داشته باشد که آن هم بسیار کم و انگشت شمار است . گاهی اوقات مشکلات تیروئید می تواند برگشت پذیر باشد و در مواردی هم اینطور نیست و باردار و مشکل کاملا حل می شود .

تیروئید و باروری: آیا داروهای تیروئید باید به صورت طولانی مدت توسط بانوان معرف شود ؟

این موضوع بستگی به این دارد که علت عملکرد پائین تیروئید چیست . دوز دارو و میزان درمان در مورد باروری و در دوران حاملگی بسیار پائین است به این علت که  ما می دانیم حتی در کم کاری تیروئید متوسط حاملگی می تواند تحت تاثیر قرار گیرد. استفاده از درمان های تیروئید ممکن است دائم العمر باشد مگر مواردی که استثناء وجود داشته باشد

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
بالا