مواردی که شانس باروری را کاهش می دهد

به عنوان زوجی که تازه ازدواج کرده یا زوجینی که مدتی است با وجود خواست و تلاش هنوز موفق به داشتن فرزند نشده‌اید، آیا می‌دانید چه عواملی باعث کاهش باروری می‌شوند؟ به عنوان مثال بعضی از مطالعات نشان می‌دهد ارتباطی بین مصرف کافئین و توانایی زنان برای بارداری وجود دارد. سایر مطالعات نیز بیانگر آن است که کافئین می‌تواند از بلوغ تخمک جلوگیری کند و چنانچه تخمک به خوبی رشد نکند شانس بارداری کاهش پیدا می‌کند.

به طور کلی ممکن است شانس بارداری شما تحت تاثیر قرار بگیرد. بنابراین اگر در باردار شدن با مشکل مواجه هستید، مصرف کافئین را کاهش دهید.


آیا استفاده از لابریکانت‌ها در هنگام باروری ممنوع است؟

تحقیقات نشان می‌دهد لابریکانت‌های واژنی برای اسپرم‌ها سمی هستند و در کاری که مخاطهای دهانه رحم انجام می‌دهند تداخل ایجاد می‌کند. محیط اسیدی واژن باعث کشته شدن اسپرم‌ها می‌شود؛ اما مخاطهای قلیائی دهانه رحم درست قبل از آنکه تخمک گذاری از اسپرم محافظت کند تولید می‌شود. لابریکانت‌های مصنوعی مانع از رسیدن سریع اسپرم به مخاط‌های دهانه رحم می‌شوند و بنابراین اسپرم‌ها در محیط اسیدی واژن، قبل از وارد شدن به رحم می‌میرند.
برخی از لابریکانت‌های مصنوعی که در خانه پیدا می‌شود (مثل سفیده تخم مرغ یا روغن معدنی)، مشکلاتی را بوجود می‌آورند.
بهترین لابریکانت جهت استفاده در دورانی که برای باردار شدن تلاش می‌کنید، معاشقه است. به منظور باردار شدن، برای مقاربت وقت زیادی بگذارید. از همسر خود بخواهید تا در این هنگام اصول معاشقه را رعایت کند. در ‌‌نهایت می‌توانید از آب گرم به عنوان لابریکانت استفاده کنید. آب هیچ آسیبی به اسپرم نمی‌رساند و در کاری که مخاطهای دهانه رحمی انجام می‌دهند تداخل ایجاد نمی‌کند.


از خوردن چه داروهایی در طول باروری باید خودداری کرد

بهتر است از خوردن تمام داروهای غیر ضروری قبل از بارداری صرف نظر کرد. البته در بعضی موارد انجام این کار غیر ممکن است؛ اما بعضی از دارو‌ها هستند که باید از خوردن آن‌ها اجتناب کرد و دلیل آن این است که این دسته از دارو‌ها به جنین صدمه وارد می‌کنند. این دارو‌ها عبارتند از: راکوتان (برای جلوگیری از جوش و آکنه)، داروهای ضد انعقاد خود، تتراسایکلین، داروهایی که برای بیماری صرع مصرف می‌شود، بعضی از داروهایی که برای فشار خون بالا مصرف می‌شود، بعضی از داروهایی که برای میگرن استفاده می‌شود، داروهایی که دارای دوزهای بالای استروئیدی مانند کورتیزون و پردنیزون هستند (درمان لوپاس) نیز از این دسته‌اند. یادتان باشد برای استفاده از تمام دارو‌ها در دوران بارداری و یا متوقف کردن آن‌ها حتما با پزشک خود مشورت کنید.

بسیاری از داروهای بدون نسخه در مقدار کم بی‌خطر هستند. اما بعضی از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند مو‌ترین، ناپروکسن، و یا هر دارویی که حاوی ایبوپروفن مواد مخدر باشد، می‌تواند تخمک گذاری را مختل کرده و مانع از ایجاد زمینه‌ای مناسب در پوشش رحم برای لانه گزینی باشد.

بهترین توصیه این است که قبل از مصرف هر نوع دارو در دوران پیش از بارداری با متخصص مشورت کنید. برای بعضی از دارو‌ها جایگزین خوبی وجود دارد که خانمهای باردار می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

آیا مصرف کافئین تاثیری در قدرت باروری دارد

بعضی از مطالعات نشان می‌دهد ارتباطی بین مصرف کافئین و توانایی زنان برای بارداری وجود دارد. سایر مطالعات نشان می‌دهد که کافئین می‌تواند از بلوغ تخمک جلوگیری کند و چنانچه تخمک به خوبی رشد نکند شانس بارداری کاهش پیدا می‌کند. و به طور کلی ممکن است شانس بارداری شما تحت تاثیر قرار بگیرد. بنابراین اگر در باردار شدن با مشکل مواجه هستید، مصرف کافئین را کاهش دهید.

بسیاری از کار‌شناسان بر این باورند که مقداری کمتر از ۳۰۰ میلی گرم کافئین در روز تاثیری در قدرت باروری خانم‌ها ندارد. بنابراین فرصت مناسبی است تا مصرف بیش از اندازه قهوه و چای را کاهش دهید.

غذا‌ها ونوشیدنی‌هایی که حاوی کافئین هستند

در درجه اول می‌توان به قهوه اشاره کرد. میزان کافئین در قهوه در مدلهای مختلف قهوه متفاوت است. میزان کافئین موجود در قهوه به انواع دانه‌های قهوه نوع آماده کردن آن برای استفاده و چگونگی دم کردن و فنجانی که قهوه در آن سرو می‌شود بستگی دارد.
برای آنکه بتوانید میزان مصرف کافئین را تحت کنترل قرار دهید باید به منابع نوشیدنی‌هایی که مصرف می‌کنید مثل، چای، نوشیدنی‌های انرژی زا، شکلات و بستنی قهوه توجه داشت. کافئین در نوشیدنی‌های گیاهی، داروهای بدون نسخه مثل مسکن‌های سردرد، قرص‌های سرماخوردگی، و داروهای ضد آلرژی نیز یافت می‌شود. به برچسب مواد تشکیل دهنده آن‌ها توجه داشته باشید.

مصرف ماهی در زمان بارداری

به احتمال شنیده‌اید که ماهی منبع بزرگ امگا۳ است و برای رشد مغز و چشم کودک بسیار مهم است. همچنین ماهی سرشار از پروتئین و ویتامین دی و سایر مواد مغذی مهم برای رشد کودک است.
بدن پس از مصرف ماهی، به مدت چند هفته امگا۳ را در خود ذخیره می‌کند. بنابراین اگر مصرف ماهی را به شکل مرتب در رژیم غذایی خود داشته باشید در زمانیکه باردار می‌شوید به اندازه کافی در بدن شما امگا۳ وجود خواهد داشت.
از سوی دیگر، ممکن است شنیده باشید بعضی از ماهی‌ها هستند که دارای آلودگی‌هایی مثل جیوه هستند. در مصارف بالا، این ماده به رشد مغز نوزاد و سیستم عصبی او صدمه وارد می‌کند. از آنجائیکه این ماده در بدن جمع می‌شود مدت زمانی، طول می‌کشد تا از بدن خارج شود بنابراین برای خانمی که قصد بارداری دارد از اینکه بدنش در معرض این ماده قرار بگیرد نگران کننده است.
خوردن ماهی برای خانمی که قصد بارداری دارد مهم است. اما اینکه از چه نوع ماهی یا به چه اندازه استفاده شود نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

کدام ماهی‌ها بیشترین جیوه را دارند

در سال ۲۰۰۴ سازمان غذا و داروی آمریکا و سازمان حفاظت محیط زیست کار مشترکی در خصوص جیوه موجود در ماهی انجام دادند. آن‌ها ۴ نوع ماهی معرفی کردند و توصیه کردند بهتر است خانمهایی که قصد دارند باردار شوند از این ۴ نوع ماهی به علت وجود جیوه در آن‌ها، استفاده نکنند. این ۴ نوع عبارتند از کوسه، شمشیرماهی (اره ماهی)، شاه ماهی خال مخالی و مارلین.
البته سایر کار‌شناسان و طرفداران این موضوع تمایل دارند تا این لیست را گسترده‌تر کرده و ماهی‌های دیگری به این لیست اضافه کنند. از انواع دیگر ماهی‌هایی که خوردن آن‌ها به خانم باردار توصیه نشده است می‌توان به اردک ماهی، تنهای تازه یا منجمد شده، آبفام، ماهی خاردار راه راه، ماهی خاردار شیلی اساره کرد.

مصرف الکل سبب کاهش باروری و حتی سقط جنین می‌شود

رشد جنین در هفته اول بارداری حتی قبل از آنکه مادر متوجه بارداری خود باشد، بسرعت صورت می‌گیرد. تحقیقات نشان می‌دهد که حتی میانه روی در مصرف الکل، احتمال سقط جنین را افزایش می‌دهد. چنانچه برای بارداری اقدام می‌کنید، از مصرف الکل در طول دوره نیمه دوم قاعدگی پس از آنکه تخمک گذاری صورت می‌گیرد، خودداری کنید. علت آن این است که ممکن است شما در آن زمان باردار باشید.

آیا مصرف سیگار در تعداد اسپرم‌ها تاثیر دارد

مطالعات نشان می‌دهد که مصرف سیگار میزان اسپرم را کاهش می‌دهد. زمانیکه برای بارداری اقدام می‌کنید، تا حد امکان باید سالم باشید. بنابراین توصیه می‌شود قبل از اقدام برای بارداری مصرف سیگار متوقف شود. علاوه بر اینکه مصرف آن شانس باروری را کاهش می‌دهد، برای سلامت سایر اعضای خانواده مضر است.

کدام یک از پاک کننده خانگی در باروری تاثیر می‌گذارد

بسیاری از مواد شیمیایی موجود در پاک کننده‌های خانگی می‌تواند سمی بوده و در قدرت باروری تاثیر داشته باشد. پاک کننده‌هایی که مصرف آن‌ها در طول دورانی که برای بارداری اقدام می‌کنند ممنوع اعلام شده است:

*پاک کننده‌های که دارای بو و رایح هستند: عطرهای مصنوعی در محصولات تمیز کردن، مانند مواد شوینده لباس‌ها، اغلب ترکیبی از مواد شیمیایی به نام فتالات است. بو و رایحه در طبیعت به سرعت ناپدید می‌شود اما بو ورایحه روی لباس‌ها برای مدتی باقی می‌ماند. همچنیین خشبو کننده‌های هوا نیز دارای بو و رایحه هستند که استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌شود.

*پاک کننده‌هایی که حاوی مواد نفتی و خام هستند: این مواد بیشتر در پودرهای لباسشویی و نرم کننده‌های پارچه وجود دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که استشمام این مواد با کاهش میزان اسپرم‌ها و سایز بیضه‌ها در ارتباط است. این مواد به آسانی قابل تجزیه نیستند و پس از شست‌وشو وارد سیستم آب ماشین رختشویی می‌شود.

*حلال‌ها: حلال موجود در بسیاری از مواد پاک کننده شیشه‌ها، پاک کننده‌های اجاق گاز و تمیز کننده‌های فرش و سطوح یافت می‌شود و با مشکلات باروری در ارتباط است. بر اساس تحقیقاتی که در چین در زمینه باروری صورت گرفته است، تماس مستقیم خانم‌ها با این مواد شیمیایی شانس باروری را کاهش می‌دهد.

آیا استرس می‌تواند در قدرت باروری اختلال ایجاد کند

به طور قطع استرس باعث ایجاد اختلال در قدرت باروری می‌شود. استرس وظایف هیپوتالاموس و همچنین هورمون فرمان دهنده به تخمدان‌ها برای آزاد کردن تخمک را تحت تاثیر قرار می‌دهد. چنانچه استرس داشته باشید تخمک گذاری به شکل نامنظم انجام شده و در بعضی موارد اصلا صورت نمی‌گیرد. بنابراین، حتی پس از نزدیکی در روزهای تخمک گذاری، شانس باروری کاهش پیدا می‌کند.
استرس‌ها می‌توانند به شکل دائم یا موقتی باشند. بدن به استرسهای ثابت خو می‌گیرد بنابراین در دوران تخمک گذاری، تخمک گذاری به خوبی صورت می‌گیرد اما درباره استرس‌های ناگهانی مثل فوت فامیلی، تصادف یا طلاق ممکن است در تخمک گذاری اختلال ایجاد شود. این موضوع برای هر خانمی متفاوت خواهد بود.
تخمک گذاری در بعضی از خانم‌ها با خارج شدن از شهر تغییر می‌کند این در حالی است که این موضوع ممکن است هیچ تغییری در تخمک گذاری خانم دیگری ایجاد نکند. حتی استرسهای مثبت هم می‌تواند در روند تخمک گذاری تاثیر داشته باشد. زمانی که تحت استرس هستید و برای بارداری اقدام کرده‌اید، ترشحات رحم این پیغام را می‌دهند که مشکلی وجود دارد. بنابراین چنانچه برای باروری اقدام می‌کنید استرس را از خود دور کنید.

آیا استفاده از وان آب داغ برای باروری مجاز است

مردانی که قصد دارند پدر شوند، باید از نشستن‌های طولانی مدت و مکرر درون وان آبِ بسیار گرم خودداری کنند. دلیل آن این است که بیضه‌ها در برابر گرما بسیار حساسند. بیضه‌های مردان خارج از بدن آن‌ها قرار دارند و برای تولید اسپرم سالم باید در محیط خنکتری قرار بگیرند.
۲ الی ۳ ماه زمان لازم است تا یک اسپرم سالم تولید شود. بنابراین رشد اسپرمهای نابالغ که به شدت آسیب پذیر هستند زمانی که در معرض آب داغ قرار می‌گیرند ممکن است تا مدت‌ها تحت تاثیر قرار بگیرند.
انجام کارهایی مثل رفتن به سونا، پوشیدن لباس زیر تنگ برای آقایانی که قصد باروری دارند توصیه نمی‌شود. همچنین آب داغ و سونا نیز در طول بارداری برای خانم‌ها نیز توصیه نشده است.
مطالعات نشان می‌دهد که گرمای بالا در ۳ ماه اول بارداری خطر نقص تولد را افزایش می‌دهد. همچنین این تحقیقات نشان می‌دهد که خانمهای بارداری که در ۳ ماه اول بارداری از وان آب داغ استفاده می‌کنند خطر سقط جنین را افزایش می‌دهند.

خودداری از مصرف مکمل های ویتامین A

ویتامین A در بسیاری از مواد غذایی به وفور یافت می شود. یافتن فردی که دچار کمبود ویتامین A باشد، بسیار نادر است و اگر شما در دوران بارداری، مقدار بسیار زیادی از آن را مصرف کنید، در این صورت، آن می تواند برای جنین، مهلک و خطرناک باشد و ممکن است باعث بوز نقص ها و ناهنجاری های مادرزادی در نوزاد یا سقط جنین گردد.

در طی دوران بارداری، شما به مصرف 770 میکروگرم ویتامین A و در زمان شیردهی به مصرف 1300 میکروگرم از آن نیاز دارید و اگر درصدد ارزیابی این میزان بر اساس واحد بین المللی هستید، در این صورت می توانید ویتامین A را تا 10000 واحد بین المللی مصرف نمایید.

اجتناب از مصرف آسپرین

در دوران بارداری باید از مصرف داروهای نسخه ای اجتناب نمود مگر آن که مصرف آن صرفا توسط پزشک تایید شده باشد زیرا هر چیزی را که شما مصرف کنید، از طریق جفت به کودک هنوز متولد نشده شما نیز انتقال می یابد.

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
بالا