آسیبهای لوله های رحمی

زنان دو لوله رحمی (فالوپ) دارند، یکی در هر طرف رحم، دیگری در کنار تخمدان ها. چون این لوله ها مسیر انتقال از تخمدان به رحم هستند وجود مشکل در هر دو یا یکی از لوله ها می تواند تاثیر زیادی بر توانایی شما در باروری بگذارد.

گاهی لوله های فالوپ در سونوگرافی یا HSG (عکس رنگی) بزرگ تر به نظر می رسند. اگر آماس و تورم لوله ها بسیار زیاد بود و سیال (ماده رنگی) نتوانست در آن جریان یابد این احتمال وجود دارد که بیمار دچار هیدروسالپنکس شده باشد، نام علمی عفونت مزمن لوله های رحمی است. اگر هر دو لوله ورم کرده و گشاد شده باشند نام بیماری هیدرو سالپنژیت است. هیدروسالپنکس به دو روش در بارداری اختلال ایجاد می کند:

  • لوله گشاد شده نمی تواند تخمک را بکشد، چرا که بافت های زخمی، رشته های لبه ای آن را بلوکه کرده اند.
  • اگر جنین بتواند با انتقال از راه لوله دیگر خود را به رحم برساند یا از راه IVF در رحم قرار گیرد احتمالا سالم باقی نخواهد ماند چرا که مواد عفونی به داخل رحم نشت می کند و محیط نامساعدی برای رشد جنین فراهم می آورد.

راه درمان هیدروسالپنکس، عمل جراحی است. در موارد ملایم تر انتهای لوله ها می تواند باز شود و مانند گل روی یکدیگر قرار بگیرند. اما در موارد شدیدتر حتی اگر لوله باز شود هم نمی تواند کار خود را انجام دهد. در این موارد لوله یا لوله ها باید برداشته شوند و برای بارداری نیاز به لقاح آزمایشگاهی (IVF) خواهید داشت. چون تخمک ها دیگر نمی توانند به سوی رحم شناور شوند. پذیرش این تشخیص برای بسیاری از زنان دشوار است زیرا این کار هر گونه شانس بارداری طبیعی را از آن ها می گیرد.

در موارد بسیار نادر، زنان می توانند بدون لوله های فالوپ بچه دار شوند اغلب لوله ها به عنوان بخشی از سندرم نادیده گرفته می شوند چون در این سندرم اندام های خارجی جنسی به نظر طبیعی می آید اما واژن، رحم و لوله های فالوپ نادیده انگاشته می شوند و مسلما اگر دو بار بارداری خارج از رحم داشته اید پس هر دو لوله در عمل جراحی برداشته شده اند.

گاهی لوله های در عکسبرداری با اشعه ایکس سالم به نظر می آیند اما چسبندگی هایی وجود دارند که لوله ها را از عمل به داخل کشیدن تخمک باز می دارند. آندومتریوزها، توده های گوشتی که همه جا در لگن خاصره یافت می شوند می توانند در داخل یا اطراف لوله های رحمی شکل بگیرند و در واقع از عوامل متداول چسبندگی در پیرامون لوله ها هستند، لوله های معمولی را نمی توان با سونوگرافی دید.

از آنجایی که لوله های رحمی یا فالوپ نقش مهمی در باردار شدن ایفا می کنند اگر معلوم شود که مشکل شما در ارتباط با آن هاست، احتمالا برای باردار شدن به مداخله پزشکی مانند IVF نیاز پیدا می کنید. عمل برداشتن یا نداشتن لوله ها یا مانعی که نتوان آن را از بین برد IVF را برای شما اجتناب ناپذیر می کند.

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
بالا