بارداری پس از سقط جنین

سقط جنین هم از نظر فیزیکی و هم از نظر احساسی اتفاقی مشقت بار است. بهبود حال جسمی پس از سقط جنین تقریبا دو روز طول می کشد اما از نظر احساسی مدتی بیشتر طول می کشد تا مادر بهبود یابد. اگر به هر دلیلی جنین را از دست بدهید نیاز به حداکثر زمان برای بهبود کاملا طبیعی است.

حقیقتی مهم در خصوص سقط جنین این است که سقط به معنی اتمام تولد نیست. بیشتر خانم ها بعد از سقط بارداری موفقی دارند. اگر تصمیم دارید پس از سقط جنین باردار شوید، نکات مهمی را باید بدانید.

در ادامه نکاتی در مورد بارداری پس از سقط جنین و آزمایشات لازم برای بررسی سلامتی شما ذکر شده است.

هنگامی که هم از نظر جسمی و هم روحی آماده بارداری مجدد شدید باید نکاتی را رعایت کنید. با پزشک درباره شرایط فیزیکی خود صحبت کنید. فاکتورهای زیادی (جسمی و روحی) در خصوص بارداری وجود دارد.

ارزیابی سقط جنین مکرر:

برخی مادرها چند بار پشت سر هم سقط جنین را تجربه کرده اند. در برخی موارد سقط جنین پیش از آگاهی مادر از بارداری اتفاق می افتد. معمولا سقط جنین پیش از هفته بیستم بارداری اتفاق می افتد. بهتر است با پزشک درباره سلامتی خود صحبت کنید تا سقط جنین دوباره اتفاق نیفتد.

آزمایشات پیش از بارداری:

بعد از سقط جنین هنگامی که آمادگی روحی بارداری مجدد را دارید، پزشک سلامتی شما را چک میکند. آزمایشات مختلفی برای بررسی شرایط شما و جلوگیری از سقط جنین مجدد انجام می شود.

پزشک با توجه به سابقه پزشکی شما آزمایشات زیر را توصیه می کند. شناخت آزمایشات برای آماده شدن شما لازم است.

آزمایشاتی که برای بارداری پس از سقط جنین انجام می شوند عبارتند از:

آزمایش خون:

آزمایش خون برای بررسی مشکلات هورمونی یا بررسی سیستم ایمنی بدن انجام می شود. پزشک این آزمایش را با توجه به سابقه قبلی شما تجویز می کند.

آزمایش کروموزومی:

یکی از دلایل سقط جنین مکرر کروموزوم های شما هستند. شما و همسرتان باید آزمایش خون انجام دهید تا کروموزوم های شما بررسی شوند و تاثیر احتمالی آن ها بر بارداری چک شود.

سونوگرافی:

سونوگرافی برای بررسی سلامتی رحم و دهانه رحم انجام می شود. این سونوگرافی با توجه به شرایط شما به صورت داخلی یا خارجی انجام می شود. پزشک پیش از این که به شما اجازه دهد باردار شوید احتمالا بررسی داخلی انجام می دهد.

هیستروسکوپی:

در این فرایند یک تلسکوپ کوچک به اسم هیستروسکوپ از طریق دهانه رحم وارد رحم می شود. پزشک داخل رحم و دهانه رحم و لوله های رحم را بررسی می کند. این کار برای بررسی سلامتی لوله های رحم و سیستم رحم انجام می شود.

هیستروسالپنگوگرافی:

در هیستروسالپنکوگرافی از رنگ استفاده می شود تا حفره های رحم و لوله های رحم را رنگی نشان دهد تا بتوان با استفاده از اشعه ایکس به بررسی آن ها پرداخت. این آزمایش با توجه به نظر پزشک شما توصیه می شود.

سونوهیستروگرام:

در این روش مایعی از طریق واژن و دهانه رحم وارد رحم می شود. سپس سلامتی پوشش داخلی رحم به وسیله سونوگرافی بررسی می شود.

بهترین زمان برای بارداری پس از سقط جنین:

بارداری پس از سقط جنین در حالتی امکان پذیر است که رحم بتواند عملکرد نرمال خود را انجام دهد. اما بارداری پس از سقط جنین بیشتر به حالت روحی مادر بستگی دارد.

در واقع زمانی ایده آل برای بارداری وجود ندارد اما کارشناسان معتقدند باید مادر حداقل شش ماه صبر کند سپس باردار شود. گزارش شده است برخی بارداری های پیش از شش ماه نیز به زایمان سالم ختم شده است اما این مسئله به تعداد سقط جنین ها بستگی دارد.

موارد خاص بارداری مولار:

در بارداری مولار، هنگامی که جفت به جای تشکیل جنین تبدیل به کیست غیر طبیعی می شود، سقط جنین غیر قابل اجتناب است. پس از بارداری مولار می توانید شش ماه صبر کنید سپس باردار شوید.

اندازه گیری های سالم برای بارداری پس از سقط جنین:

رژیم غذایی سالم و روش زندگی سالم برای بارداری پس از سقط جنین بسیار مهم است. همچنین تاثیر بلند مدت آن بر زایمانی سالم می باشد.

برای بارداری موفق پزشک نکات زیر را توصیه می کند:

مکمل های اسید فولیک:

باید چند ماه پیش از بارداری مکمل های اسید فولیک مصرف کنید. اسید فولیک از جنین محافظت می کند و احتمال باروری را افزایش می دهد. فولات به رشد بند ناف و سیستم عصبی مرکزی در جنین کمک می کند. اسید فولیک احتمال نقص لوله عصبی را در جنین کاهش می دهد.

وزن مناسب:

وزن مناسب برای بارداری بعدی بسیار مهم است. کم وزنی یا وزن بالا تاثیر منفی بر بارداری دارد. سعی کنید رژیم غذایی مناسب و مقوی داشته باشید. برخی مادرها فکر می کنند غذای زیاد به بارداری موفق کمک می کند اما رژیم غذایی سالم و وزن مناسب در بارداری پر اهمیت تر است.

ورزش:

اگرچه بعد از سقط جنین از ورزش کردن می ترسید اما ورزش منظم به متناسب بودن شما کمک می کند. با پزشک خود پیش از ورزش کردن مشورت کنید. ورزش کردن به بدن کمک می کد برای زایمان و بارداری آماده باشد. پیش از ورزش کردن با پزشک مشورت کنید تا ورزش ها و کشش های مختلف را به شما آموزش دهد.

از مصرف الکل و مواد مخدر اجتناب کنید:

اگر به مصرف الکل یا سیگار معتاد هستید سعی کنید از مصرف آن ها اجتناب کنید. الکل و مواد مخدر برای رشد جنین خطرناک هستند. بهتر است پیش از بارداری عادات نادرست خود را کنار بگذارید. معمولا افرادی که سیگار می کشند نسبت به سایرین کمتر تمایل به بارداری دارند.

یوگا و مدیتیشن:

یوگا و مدیتیشن به ذهن و بدن شما کمک می کند متعادل باشد. در هنگام آماده شدن برای بارداری سعی کنید یوگا و مدیتیشن تمرین کنید. بوگا به شما کمک می کند از تفکرات منفی دور شوید. بعد از باردار شدن، بدن متناسب و ذهن آرام به رشد جنین در رحم کمک می کند. بنابراین سعی کنید در بارداری یوگا و مدیتیشن و ورزش های هوازی را انجام دهید.

استراحت:

همان طور که برای متناسب بودن باید فعال باشید استراحت نیز در طول روز مهم است. اگر شاغل هستید سعی کنید در محل کار به خود فشار نیاورید.

گروه های حمایتی:

سعی کنید با افرادی که تجربه مشابه شما دارند ارتباط برقرار کنید. صحبت کردن با آن ها به شما کمک می کند آرام شوید و راحت تر آماده بارداری شوید.

احساسات:

بارداری اتفاقی متفاوت برای یک زن است. اگر قبلا سقط جنین داشته اید، برای بارداری دوباره فشار زیادی بر روی شما است. نگرانی و هیجان و ترس در این زمان کاملا طبیعی است. در حالی که از بارداری خوشحال هستید از سقط جنین می ترسید و نمی توانید خوشحالی خود را با دیگران قسمت کنید. شما بیشتر از اطلاع دادن بارداری خجالت می کشید زیرا می ترسید دوباره سقط جنین اتفاق بیفتد.

احساسات خود را به همسرتان بگویید. اگر فکر می کنید خیلی تحت فشار هستید با مشاور صحبت کنید تا به شما آرامش بدهد.

بارداری فرایندی طبیعی است. گاهی سقط نیز اتفاق می افتد. اما سعی کنید در روز چند ساعت با خود فکر کنید و خود را آرام کنید. بعد از سقط جنین زمانی برای بارداری برنامه ریزی کنید که از نظر روحی آمادگی کافی داشته باشید.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
بالا