آیا روش میکرواینجکشن برای باردار شدن من مناسب است؟

بارداری و روش میکرواینجکشن (ICSI)

اگر چه این درمان بیش از دو دهه است استفاده می شود اما هنوز روش میکرواینجکشن یک روش درمان ناباروری مردان در نظر گرفته می شود. با میکرواینجکشن، یک اسپرم تک به طور مستقیم به یک تخمک تزریق می شود.

روش میکرواینجکشن یا ICSI با IVF  مورد استفاده قرار می گیرد و در بیش از 65 درصد از روش های IVF انجام می شود. IVF با میکرواینجکشن باعث می شود بیش از 17،000 نوزاد در ایالات متحده هر سال متولد شوند.
 

آیا روش میکرواینجکشن برای باردار شدن من مناسب است؟

 

میکرواینجکشن ممکن است گزینه خوبی باشد اگر :

 • اسپرم در مایع منی نباشد.
 • تعداد اسپرم کم باشد
 • اسپرم آهسته (تحرک کم اسپرم) حرکت کند
 • اسپرم شکل غیر طبیعی دارد
 • ورم مفاصل (لوله ای که مایع منی را از ادرار به آلت تناسلی وارد می کند)
 • وازکتومی
 • انجامIVF ، اما در طی روند لقاح مشکلی وجود داشته است

 

اگر از تخمک های یخ زده از یک دوره قبلی IVF استفاده کنید یا اگر جنین های خود را قبل از قرار گرفتن در رحم مورد آزمایش ژنتیکی قرار داده باشید، ممکن است پزشک روش میکرواینجکشن (ICSI) را پیشنهاد کند.

 

میکرواینجکشن (ICSI) چگونه عمل می کند؟

 

دوره زمانی برای درمان میکرواینجکشن معمولا به این صورت است:

 -1 جمع آوری اسپرم:

شما یک نمونه اسپرم ارائه می کنید. نطفه شناس (یک دانشمند که متخصص اسپرم، تخمک و جنین است) اسپرم را از نمونه به دست می آورد. پزشک ممکن است با جمع آوری تخمک همسر، اسپرم را جمع آوری کند یا پزشک می تواند اسپرم را از قبل جمع آوری کند و آن را تا زمانیکه تخمک همسر را برای بارور شدن آماده نشده باشد فریز کند.

 

 -2 عمل جراحی میکرو (در صورت نیاز):

هنگامی که اسپرم کم باشد یا اصلا اسپرمی در نمونه نباشد یا نتوانید انزال انجام دهید، پزشک عمل جراحی میکرو را برای برداشتن اسپرم از بیضه یا از مجاری که آن را حمل می کند انجام دهد. این عمل معمولا تحت بیهوشی موضعی انجام می شود و فرایند بهبود آن دردناک نیست. شما باید پنج تا ده روز از فعالیت های شدید بپرهیزید، اما پس از یک یا دو روز می توانید به کار بازگردید.

 

 -3 نمونه بافت (در صورت نیاز):

 اگر عمل جراحی میکرو عمل نکند، پزشک نمونه ای از بافت را از داخل بیضه می گیرد که می تواند شامل اسپرم باشد. (اگر هیچ اسپرمی یافت نشود، ممکن است پزشک به شما پیشنهاد کند که از اسپرم اهدایی برای بارداری استفاده کنید.)

 

 -4 جمع آوری تخمک:

هنگامی که درمان IVF شروع می شود، شریک زندگی شما تزریق گنادوتروپین را دریافت می کند، یک نوع از داروهای باروری برای تحریک تخمدان های او برای تولید تخمک های متعدد بالغ برای لقاح. (او معمولا یک ماه یکبار تخمک آزاد می کند.) دکتر همسر شما را بیهوش می کند و یک پروب اولتراسوند را از طریق واژن وارد می کند تا به تخمدان ها نگاه کند و فولیکول ها را شناسایی کند - کیسه های پر از مایع که تخمک ها در آن رشد کرده و بالغ شده اند. سپس، یک سوزن نازک از طریق دیواره واژن به خارج از تخمک از فولیکول ها منتقل می شود. هشت تا 15 تخمک معمولا بازیابی می شوند.

 

 -5لقاح:

جنین شناس اسپرم را به طور مستقیم به هر یک از تخمک ها تزریق می کند) .در مقابل، در IVF سنتی، اسپرم و تخمک در یک ظرف شیشه ای قرار داده می شوند و زمانی که یک اسپرم به موفقیت در تخمک وارد شود، حاملگی اتفاق می افتد .(سه روز بعد هر تخمک که به طور موفقیت آمیز بارور شده است، یک سلول به نام نطفه می شود.

 

 -6انتقال نطفه ها:

با توجه به سن همسرتان و عوامل دیگر، پزشک یک تا پنج نطفه را با استفاده از کاتتر نازک از طریق دهانه رحم، در رحم قرار می دهد.

 

 -7رشد جنین:

اگر درمان عمل کند، نطفه در دیواره رحم کاشته می شود و تبدیل به جنین می شود. نطفه های اضافی، اگر وجود داشته باشند، یخ زده می شوند و در چرخه IVF آینده استفاده می شود. اگر بیش از یک نطفه منتقل شده باشد، احتمال حاملگی بیشتر است اما خطر حاملگی چندقلو نیز وجود دارد - حدود 20 درصد نوزادان متولد شده از IVF دوقلو ، سه قلو یا بیشتر هستند.

 

 -8تست بارداری:

بعد از اینکه نطفه در رحم قرار می گیرد، همسر شما تست بارداری انجام می دهد.

 

روش میکرواینجکشن چقدر طول می کشد؟

- برای تکمیل IVF با درمان میکرواینجکشن (ICSI) حدود چهار تا شش هفته طول می کشد. شما باید منتظر بمانید تا تخمدان همسرتان به دارو پاسخ دهد و تخمک او بالغ شود. در صورت مصرف دارو، همسرتان هر دو یا سه روز برای انجام آزمایش خون و معاینه اولتراسوند به پزشک مراجعه می کند. در روز بازسازی تخمک، شما و همسرتان چند ساعت را در دفتر یا کلینیک دکتر سپری می کنید تا تخمک و اسپرم جمع آوری کنید.

 

- سپس سه تا پنج روز بعد همسرتان دوباره برای تزریق نطقه به رحم به پزشک مراجعه می کند. این بازدید معمولا حدود یک ساعت طول می کشد. همسرتان دو هفته بعد آزمایش بارداری را انجام می دهد.

 

میزان موفقیت بارداری با روش میکرواینجکشن (ICSI) چقدر است؟

بارداری و نرخ IVF با روش میکرواینجکشن شبیه IVF سنتی بدون میکرواینجکشن است. بر اساس داده های ملی اخیر، درصد چرخه های IVF که منجر به تولد می شود (یعنی حداقل یک کودک متولد می شود) برابر است با:

 

 • 40 درصد برای زنان 34 سال و بالاتر
 • 31 درصد برای زنان 35 تا 37 ساله
 • 21 درصد برای زنان 38 تا 40 ساله
 • 11 درصد برای زنان 41 تا 42 ساله
 • 5 درصد برای زنان 43 و بالاتر

 

مزایای بارداری با روش میکرواینجکشن چیست؟

به مردان نابارور کمک می کند. میکرواینجکشن ناباروری شدید را در مردان درمان می کند. این روش به مردانی که هیچ اسپرمی تولید نکنند و یا مقادیر بسیار کمی اسپرم تولید می کنند کمک می کند.

 احتمال لقاح را افزایش می دهد. اگر IVF به خاطر مشکلات باروری تخمک موفق نشده اید، اضافه کردن میکرواینجکشن به درمان بعدی می تواند احتمال لقاح را بهبود بخشد زیرا جنین شناس فرآیند را در آزمایشگاه انجام می دهد.

 ممکن است هنگام استفاده از تخمک یخ زده کمک کند. میکرواینجکشن معمولا زمانی توصیه می شود که تخمک های یخ زده در IVF استفاده می شود. مشخص نیست که آیا میکرواینجکشن میزان تخمک گذاری تخمک های یخ زده را بهبود می بخشد یا خیر. اما از آنجا که این تخمک ها در طی فرآیند انجماد تغییر می کنند، کارشناسان معتقدند میکرواینجکشن ممکن است یک روش موثر برای باروری باشد.

 

معایب میکرواینجکشن چیست؟

 -1صرف هزینه و وقت:

بارور کردن تخمک برای IVF نیاز به آزمایشگاه و داروهای گران قیمت دارد. همچنین، نظارت بر اینکه همسرتان به داروهای باروری چگونه پاسخ می دهد، وقت زیادی از او می گیرد (با انجام آزمایش های خون و اولتراسوند). علاوه بر این، میکرواینجکشن در حدود 1500 دلار به هزینه IVF اضافه می کند.

 

 -2یک اختلال ژنتیکی می تواند به جنین منتقل شود:

مردانی که میکرواینجکشن انجام می دهند ژن هایی دارند که باعث مشکلات باروری شده است، مانند تعداد کم اسپرم یا فقدان آن. اگر این مورد برای شما صادق باشد، این احتمال وجود دارد که فرزند پسر نیز این مشکل باروری را به ارث ببرد. این فقط یک دلیل برای بررسی اختلالات ژنتیکی است و قبل از میکرواینجکشن باید با مشاور ژنتیک صحبت کنید.

 

 -3بیماری های احتمالی برای نوزاد:

در حالی که کودکانی که به وسیله میکرواینجکشن ایجاد می شوند مانند کودکان طبیعی سالم  هستند، مطالعات نشان می دهد که میکرواینجکشن ممکن است میزان نقص های خاصی از قبیل سندرم Angelman و Hypospadias را افزایش دهد. با این حال، تحقیقات بیشتری لازم است زیرا داده های کافی برای نتیجه گیری های ثابت وجود ندارد.

 

 -4خطر چندقلوزایی:

از آنجا که در طی درمان IVF بیش از یک نطقه ممکن است در رحم زن قرار گیرد، احتمال داشتن دوقلو یا بیشتر در حدود 20 درصد است. بعضی ممکن است این را برکت در نظر بگیرند، اما حمل چندقلو، احتمال سقط جنین و سایر عوارض مانند زایمان زودرس را افزایش می دهد.

 

 -5سایر خطرات درمان دارویی با تکنولوژی بالا:

خطرات خاصی در هر زمان که فن آوری تولید مثل (ART) استفاده می شود، وجود دارد. حدود 10 تا 20 درصد از زنان مبتلا به گنادوتروپین یک فرم خفیف سندرم هیپرپرسیونیت تخمدان (OHSS) دارند که یک بیماری با افزایش وزن و نفخ است که وقتی بدن زن به داروهای باروری پاسخ خوبی می دهد دیده می شود. (در صورتی که این اتفاق بیفتد، درمان شما ممکن است لغو شود.) IVF همچنین خطر بارداری خارج از رحم و زایمان زودرس یا وزن کم نوزاد را افزایش می دهد، اما متخصصان مطمئن نیستند که آیا این به خاطر درمان ها است یا عوامل موثر بر باروری باعث این مسئله شده اند.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
بالا