راه خلاص شدن از درد قاعدگی

اگر چه اکثر خانم‌ها به راحتی می‌توانند بر درد عادت ماهانه مسلط شوند، اما با اینحال این درد برخی از خانم‌ها را خانه‌نشین‌شان می‌کند. بهتر است به خودتان فشار نیاورید. اگر دردتان زیاد است استراحت کنید و مرخصی بگیرید. برای برخی از خانم‌ها که البته تعدادشان هم کم نیست، عادت ماهانه یک کابوس است. کابوسی که هر ماه با درد شدید، بیحالی، خستگی، بدخلقی، بیرون روی، تهوع، سردرد، سرگیجه و کلی ناراحتی دیگر تکرار می شود.
به پزشک متخصص زنان هم مراجعه می کنند و هیچ نوع کیست یا مشکل خاصی تشخیص داده نمی‌شود. این دردها معمولا اولین روز عادت و یا چند ساعت قبل از شروع خونریزی شدت می گیرند و به صورت قولنج یا گرفتگی عضلات ناحیه شکم شروع شده و به کمر یا پاها و حتی زانوها هم سرایت می‌کنند.
البته باید بدانید که این کابوس تمام شدنی است و شما می‌توانید با رعایت برخی اصول ساده، این دردها را کاهش دهید.


 

1- از IUD های هورمونی استفاده کنید
 

اگر قصد ندارید تا پنج سال آینده باردار شوید، احتمالا این روش بیشتر به دردتان می‌خورد. آی یو دی هورمونی وسیله‌ای T شکل است که داخل رحم کار گذاشته می‌شود تا با آزاد کردن هورمون پروژسترون، از بارداری پیشگیری کند. یکی از مزایای این وسیله، کاهش خونریزی و درد عادت ماهانه است. البته قبل از اقدام، باید حتما با پزشک متخصص زنان مشورت کنید.

 

2- روزهای خونریزی سیگار ممنوع


نتایج پژوهش های متعدد نشان می دهد خانم های سیگاری بیشتر از دردهای دوره عادت ماهانه خود شکایت می‌کنند. این خانم‌ها دو برابر بقیه خانم‌ها، در معرض سندرم پیش از قاعدگی (علائمی مانند درد سینه، آکنه، درد شکم، سردرد، ورم، چاقی، تغییر اشتها، افسردگی و تغییر خلق و خو) قرار دارند.

 

3- روی شکم‌تان حوله گرم بگذارید
 

در روزهای اول عادت و با شروع درد شدید، به سراغ گرما بروید. می‌توانید حوله گرم یا بطری آب گرم را روی شکم‌تان قرار دهید. گرما باعث آرامش عضلات شده و درد را کاهش می‌دهد.
ماساژ یکی دیگر از روش های موثر برای تسکین دردهای عادت ماهانه است


 

4- از قرص های ضدبارداری استفاده کنید


مصرف قرص‌های ضدبارداری باعث کاهش درد و همچنین مدت و میزان خونریزی می‌شود. البته توصیه می‌شود قبل از شروع مصرف با پزشک متخصص زنان مشورت کنید تا نوع قرص را با توجه به شرایط جسمی شما تجویز کند.

 

5- نرمش های آرام تنی موثرند


نرمش های آرام تنی برای همه و در هر شرایطی مفیدند. با انجام این ورزش افراد یاد می‌گیرند که درست تنفس کنند و قدرت کنترل عضلات و غلبه بر گرفتگی آنها را بالا ببرند. برای همین هم به شما کمک می کند، به دردهای قاعدگی غلبه کنید.

 

6- حمام کنید


همانطور که گفتیم گرما باعث تسکین درد می‌شود. دوش آب گرم (نه داغ) بگیرید. آب گرم شما را از نظر روحی و روانی آرام می‌کند و دردتان را کاهش می‌دهد.

 

7- قهوه را فراموش کنید


باید بدانید که قهوه و کلا نوشیدنی‌های کافئین دار مانند نوشابه سیاه و غیره باعث افزایش حساسیت و درد می‌شود. برای همین بهتر است قبل از شروع عادت ماهانه و در حین آن، از مصرف این قبیل نوشیدنی‌ها خودداری کنید.

 

8- تغذیه ی سالم داشته باشید


مصرف ماهی های چرب مانند ماهی آزاد را بیشتر کنید، به خاطر اینکه حاوی اسیدهای چرب امگا-3 هستند. این اسیدهای چرب خدمت زیادی به سلامتی شما و تسکین دردهایتان می کنند.

 

9- روغن های گیاهی و ماساژ را دریابید


ماساژ یکی دیگر از روش های موثر برای تسکین دردهای عادت ماهانه است. برخی از روغن های گیاهی ماساژ خاصیت ضداسپاسمی دارند و درد را کاهش می دهند. کمی از این روغن ها را روی دستتان ریخته و به نواحی دردناک مانند شکم، کمر و کلیه‌ها بمالید و به آرامی با حرکات دورانی ماساژ دهید.

 

10- ورزش کنید


بدون شک هیچ خانمی دلش نمی‌خواهد در دوره‌ی پریودش ورزش کند. اما باید بدانید که انجام حرکات ورزشی منظم باعث کاهش دردهای قاعدگی می شود. البته منظورمان این نیست که روز اول پریودتان دوی ماراتون داشته باشید و ورزش های سنگین انجام دهید. بلکه انجام حرکات ورزشی سبک، نرمش و پیاده روی ساده باعث می شود که اکسیژن بیشتری به اعضای بدن برسد و جریان خون بیشتر شود.

 

11- در مصرف خوراکی‌های شیرین زیاده روی نکنید


در طول دوره ی ماهانه از مصرف مواد غذایی شیرین بپرهیزید. انواع کیک، کلوچه، شیرینی‌جات، شکلات و غیره در طول دوره‌ی ماهانه خیری برایتان نخواهند داشت، به خاطر اینکه این مواد غذایی باعث افزایش میزان هورمون انسولین می‌شوند.
باید بدانید که انسولین زیاد نیز باعث افزایش التهاب بدن خواهد شد، یعنی اینکه دردتان زیادتر می‌شود و مجبورید به سراغ ایبوپروفن‌های همیشگی بروید.
می‌توانید بعد از تمام شدن عادت ماهانه، با خیال راحت شیرینی جات مورد علاقه ی خود را میل کنید، البته با رعایت حد تعادل.


 

12- حسابی استراحت کنید و اگر لازم بود، مرخصی بگیرید


اگر چه اکثر خانم ها به راحتی می‌توانند بر اوضاع مسلط شوند، اما با این حال برخی از خانم‌ها هم هستند که درد خانه‌نشین‌شان می کند.
بهتر است به خودتان فشار نیاورید. اگر دردتان زیاد است، استراحت کنید و مرخصی بگیرید. بدون شک سر کار رفتن، در حالیکه کمرتان از درد خم شده کار عاقلانه ای نیست.

برچسب ها قاعدگی
مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
بالا