آیا زخم دهانه رحم باعث نازایی می‌شود؟

معقوله بچه‌داری و بچه‌دار شدن برای خانم‌ها بسیار مهم است و یکی از آرزوهای همیشگی زنها داشتن یک فرزند است ، به همین دلیل برای بچه‌دار شدن یک زن مهمترین قسمت از بدن رحم آن می‌باشد ، این قسمت از بدن نیاز به توجه بسیاری دارد به خصوص در زمان قبل از بارداری و همچنین در دوران بارداری ، یکی از بیماریهای شایع رحم زنان زخم دهانه رحم می‌باشد که در این مقاله می‌خواهیم به آن بپردازیم. پس با ما همراه باشید تا بیشتر با این بیماری آشنا شویم.

 

زخم دهانه رحم در خانم‌ها

یکی از بیماری‌های زنانه که خانم‌ها در دوران باروری و قبل از باردارشدن باید به آن توجه داشته باشند و در معاینه‌های معمول مورد توجه قرار گیرد، زخم دهانه رحم است که اگرچه مشکل چندان نگران کننده‌ای نیست، اما نباید به آن بی‌توجه بود.

 

 

علت زخم دهانه رحم برای خانم‌هایی که آن را نمی‌شناسند

 دهانه رحم در پایین‌ترین بخش رحم و در بالاترین بخش واژن قرار گرفته است. زخم دهانه رحم، در حقیقت حالتی غیرطبیعی در دهانه رحم و تغییر شکل مخاط آن می‌باشد که با چشم قابل تشخیص است. این حالت زمانی رخ می‌دهد که لایه داخلی کانال دهانه رحم به بیرون رشد کند.

 

به نظر می‌رسد که این مشکل، حالتی فیزیولوژیک و طبیعی باشد و به اشتباه به آن زخم گفته می‌شود. در خانم‌های جوان که سطح هورمون‌ها در آنها بالاست، در خانم‌هایی که قرص های پیشگیری از بارداری استفاده می‌کنند و در خانم‌های باردار، ممکن است مخاط داخل دهانه رحم به بیرون گستردگی پیدا کند که به آن «اکتروپیون» می گویند.

 

 زخم دهانه رحم را نباید علامت بیماری دانست، زیرا گاهی در زنان کاملا سالم هم مشاهده می‌شود و به دلیل اینکه بافت آن کمی نازک‌تر از قسمت‌های دیگر است، خود را بیشتر به رنگ قرمز روشن نشان می‌دهد. این وضعیت منجر به سرطان نمی‌شود.

 

 متاسفانه برخی پزشکان به بیمار می‌گویند به «زخم دهانه رحم» مبتلا شده است، بدون اینکه توضیح دهند واقعا زخمی در کار نیست و با عمل جراحی سوزاندن یا انجماد اقدام به از بین بردن این بافت می کنند تا بافت «اسکواموس» که بافت طبیعی خود دهانه رحم است، ایجاد شود، در حالی که با گذشت زمان و به مرور و با افزایش سن در مدت 4 تا 5 سال این فرایند خود به خود اتفاق می‌افتد و اگر عفونت یا مشکلی وجود نداشته باشد، نیازی به انجام این اقدام ها نیست.

اگر زخم دهانه رحم، باعث افزایش ترشحات واژن شود یا هنگام روابط زناشویی باعث خونریزی شود، باید مورد بررسی بیشتر و «کولپوسکوپی» قرار گیرد.

 

 در چه صورتی باید آن را جدی تلقی کرد؟

اگر این بیرون زدگی یا به اصطلاح عموم «زخم دهانه رحم»، باعث افزایش ترشحات واژن شود یا هنگام روابط زناشویی باعث خونریزی شود، باید مورد بررسی بیشتر قرار گیرد.

 

برخی مواقع این زخم ها حالت پیش سرطانی دارند که البته احتمال آن خیلی کم است. به خصوص در سنین نزدیک یائسگی یا یائسگی که ما انتظار بیرون زدگی مخاط را نداریم، اهمیت انجام معاینه ذره بینی مخاط دهانه رحم بیشتر است.

 

 زخم دهانه رحم علامتی هم دارد؟

این حالت در بیشتر زنان سالم هم وجود دارد و علامتی ندارد و در معاینه های معمول، پزشک متوجه این مشکل می شود. فقط گاهی باعث بروز ترشحات می‌شود. در زنان جوان (به دلیل روابط زناشویی بیشتر) و مخصوصا زنانی که قرص های ترکیبی خوراکی مصرف می‌کنند، امکان ایجاد این مشکل بیشتر است.

 

می‌توان گفت ترشحات واژینال بدون سابقه عفونت می‌تواند علامتی از زخم دهانه رحم باشد. برخی خانم‌های مبتلا هنگام روابط زناشویی ممکن است دچار خونریزی شوند که باید توسط پزشک متخصص زنان مورد بررسی قرار گیرد.

 

 آیا ممکن است این زخم یا همان بیرون زدگی بافتی باعث ناباروری شود؟

اگر زخم دهانه رحم فیزیولوژیک و به علت بالابودن استروژن ایجاد شده باشد، باعث ناباروری نمی‌شود، زیرا هیچ مساله فیزیولوژیکی مانع بارداری نخواهد شد، مگر اینکه عفونت روی آن برآمدگی ایجاد شده باشد که با درمان معمولی بهبود پیدا نکند. در این صورت لازم است کرایوتراپی یا انجماد انجام شود که البته آن هم مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

 

بعضی ها می گویند موقع بارداری این خانم ها، احتمال دوختن دهانه رحم وجود دارد؟

خیر. دوختن دهانه رحم برای خانم‌هایی انجام می‌گیرد که دچار مشکلات مربوط به دهانه رحم از جمله سابقه سقط بالای سه ماه هستند، یا در سونوگرافی آنها مشخص شده باشد که طول دهانه رحمشان کوتاه است یا بزرگی رحم احتمال زایمان زودرس را ایجاد کند.

در این صورت هم وقتی در سه ماهگی معلوم شد جنین سالم است و به علت مسایل کروموزومی احتمال سقط نیست، دهانه رحم دوخته می شود و ربطی به زخم دهانه رحم ندارد.

 

اگر زخم دچار عفونت شود و خانمی در بارداری و با معاینه های پزشکی متوجه این عفونت شود، مصرف داروها مشکلی برای مادر یا جنین ایجاد نمی کنند؟

وقتی باروری ایجاد شود، یعنی عفونت حادی وجود نداشته است، چون عفونت حاد معمولا مانع بارداری است. برای عفونت های معمول می توان از کرم ها یا آنتی بیوتیک هایی که برای بارداری و جنین ضرر ندارد استفاده کرد.

 

 آیا این زخم ها احتمال زایمان زودرس را افزایش می‌دهند؟

بله، اگر زخم عفونی شود، ممکن است زایمان زودرس ایجاد کند. در این صورت مراجعه منظم به پزشک و بیشتر تحت نظر بودن مادر باردار بیشتر توصیه می‌شود. علاوه بر این، مادر باید داروها را تا اتمام دوره درمانی مصرف کند.

 

 چه مدت بعد از درمان زخم دهانه رحم، یک خانم می‌تواند اقدام به بارداری کند؟

معمولا دو ماه بعد از کرایو و درمان عفونت با دارو می توان برای بارداری اقدام کرد.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
بالا