یائسگی و بارداری

یائسگی دوره‌ی قابل توجهی برای زنان است؛ درک اینکه آیا ممکن است در طول این دوره یا پس از آن باردار شوند در تصمیم‌گیری آن‌ها برای تولد فرزند و برنامه‌ریزی در خانواده تاثیرگذار است.

تعداد زنانی که در ۳۰ سالگی و ۴۰ سالگی بچه‌دار می‌شوند رو به افزایش است؛ با وجود اینکه بسیاری از زنان تصمیم دارند تا دیرتر از این سن صاحب فرزند شوند! بدین ترتیب فهمیدن عوامل و فاکتورهای موثر که بر باروری  تاثیر می‌گذارد اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. همچنین مهم است که زنان از تغییراتی که در بدنشان در طی یائسگی رخ می‌دهد آگاه باشند.

 

این فرض که دیگر آن‌ها در طول یائسگی قادر نخواهند بود تا باردار شوند، ممکن است آن‌ها را گمراه کند و منجر به حاملگی‌های ناخواسته و بدون برنامه شود.

 

حقایقی در رابطه با یائسگی و بارداری

    هر زن با تعداد محدودی تخمک متولد می‌شود.

    وقتی زنی ۱ سال را بدون قاعدگی سپری کند، در واقع باید حتماً جهت بررسی یائسگی اقدام کند و به پزشک متخصص زنان مراجعه نماید.

    خطرات و عوارض حاملگی با افزایش سن زن، افزایش می‌یابد.

    امکان بارداری تا مرحله ی پست منوپوز ( پس از یائسگی) نیز وجود دارد.

 

آیا می‌توانید در طول یائسگی یا پس از آن باردار شوید؟

 

 

تا زمانی که زنان به مرحله‌ی بعد از یائسگی نرسیده‌اند، می‌توانند باردار شوند. بسیاری از زنان بر این باورند که هنگام داشتن اولین نشانه‌های یائسگی، وارد این مرحله می‌شوند اما با این دوره، دو مرحله‌ی متمایز به نام‌های پری منوپوز و پست منوپوز وجود دارد.

 Perimenopauseپری منوپوز که همچنین به عنوان انتقال به دوره‌ی یائسگی نیز از آن نام برده می‌شود، مدت زمانی پیش از یائسگی می‌باشد که در آن زمان، تغییراتی در بدن زن ایجاد می‌شود تا وی را برای ورود به این مرحله آماده کند.

Postmenopauseپست منوپوز زمانی اتفاق می‌افتد که زن ۱۲ ماه قاعدگی نداشته باشد.

 

چگونگی حاملگی در طول دوره‌ی Pre-Menopause پیش از یائسگی

 

با گذشت زمان، تعداد تخمک‌های یک زن رو به کاهش می‌رود. در تخمک‌های قدیمی‌،تر احتمال ایجاد ناهنجاری‌های کروموزومی افزایش پیدا می‌کند؛ این بدان معناست که قدرت باروری زنان با گذر زمان دچار کاهش می‌شود.

 

علیرغم گرگرفتگی و داشتن دوره‌های قاعدگی نامنظم، تخمک گذاری در دوره‌ی پری منوپوز می‌تواند انجام شود؛ در واقع اگر یک تخمک که دارای قابلیت بارور شدن می‌باشد آزاد شود، حاملگی ممکن صورت گیرد. تا زمانی که تخمک‌گذاری به طور دائم متوقف نشده است، یک زن می‌تواند به طور طبیعی باردار شود.

 

توجه کردن به علائم و نشانه‌های تخمک‌گذاری، همچون حساس شدن پستان‌ها، ترشحات سفید رنگ واژن یا استفاده از تست نواری تخمک‌گذاری می‌تواند به زنان در پیش‌بینی زمان تخمک‌گذاریشان کمک کند. در مرحله‌ی بعدی فرد می‌تواند بسته به آن چیزی که می‌خواهد یا مانع روند تخمک‌گذاری شود یا اینکه این فرآیند را برای باردار شدن سپری کند.

دلایل بسیاری وجود دارد که باعث می‌شود تا زنان، زمان بارداریشان را به دوره‌ای نزدیک یائسگی (پری منوپوز) موکول کنند؛ داشتن دیدگاه و تصور منفی نسبت به فرزندآوری، فاکتورهای موثر در سبک زندگی همچون مشغله‌ها و داشتن امور کاری، فقدان اعتماد به نفس و همچنین آماده نبودن برای نگهداری از یک کودک از جمله‌ی این موارد است.

 

Post-Menopause پس از یائسگی

 

زمان یائسه شدن زنان با یکدیگر متفاوت است، اما با این حال این یائسه شدن عموما مابین سنین ۴۰ تا ۵۵ سالگی اتفاق می‌افتد. هنگامی که یائسگی اتفاق می‌افتد، تعادل هورمونی زن به طور دائم تغییر می‌کند. در این مرحله، دیگر تخمک‌گذاری اتفاق نخواهد افتاد و زن به طور طبیعی قادر نخواهد بود تا حامله شود.

افزایش احتمال بارداری در دوران پری‌منوپوز و پست‌منوپوز

 

 

زنانی که قصد باردار شدن در دوران پری منوپوز را دارند، باید با دکتر متخصص زنان خود در مورد اقداماتی که باید انجام دهند مشورت کنند.

با اینکه در این دوره احتمال باروری کاهش می‌یابد، اما با این حال یک زن هنوز هم می‌تواند شانس باروری خود را افزایش دهد. نمونه‌ اقداماتی که او می‌تواند در این راستا انجام دهد عبارتنداز:

 

توجه به تخمک‌گذاری: توجه به نشانه‌ها و علائم تخمک‌گذاری مانند حساسیت پستان و ترشحات سفید واژن می‌تواند به زن در دانستن زمان تخمک‌گذاری و بهترین زمان برای باردار شدن کمک کند.

فاکتورهای موثر در شیوه‌ی زندگی ‌همچون رژیم غذایی و ورزش: داشتن یک رژیم غذایی متعادل در کنار انجام ورزش‌های منظم، مادر را در سلامت کامل نگه داشته و به او در افزایش قدرت باروری‌اش کمک می‌کند.

 

لقاح آزمایشگاهی (IVF)

زنانی که تحت درمان IVF در دوران یائسگی یا بعد از آن قرار می‌گیرند، قادر به باردار شدن می‌باشند. هر تخمکی که بعد از یائسگی در تخمدان باقی می‌ماند، دیگر قادر به باروری نیست با این حال، اگر یک زن تصمیم به بعد از یائسگی داشته باشد می‌تواند تخمک‌های خود را چند سال زودتر فریز کرده یا از تخمک‌های اهدایی و فریز شده‌ی دیگر استفاده کند.

 

 

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
بالا