بیماری پوستی در ناحیه تناسلی خانم ها و آقایان

بیماری‌های پوستی از جمله بیماری‌هایی هستند که افراد بسیاری از آنها رنج می‌برند؛ از انواع جوش‌های صورت گرفته تا تبخال و زگیل. اما بعضی از بیماری‌های پوستی نهفته‌اند و برای همین کمتر کسی به فکر درمان آنها می‌افتد؛ مانند بیماری‌های پوستی ناحیه تناسلی. بسیاری از خانم‌ها و آقایانی که زندگی زناشویی دارند، چندان با این نوع بیماری‌ها و درمان آنها آشنا نیستند و به همین دلیل ممکن است در درازمدت به مشکلاتی برخورد کنند.

دلیل بروز بیماری پوستی در ناحیه تناسلی

بیماری‌های پوستی در ناحیه تناسلی به‌دلیل ویژگی‌های آناتومیک بدن به‌وجود می‌آیند و معمولا هم به‌دلیل رابطه زناشویی در زن‌ها و مردها ایجاد می‌شوند. بیشتر آنها هم قابل‌انتقال و عفونی هستند.

 

زگیل تناسلی

مثلا زگیل تناسلی که منشاء آن یک ویروس است که از طریق رابطه زناشویی منتقل می‌شود و به‌صورت برجستگی ناحیه تناسلی خود را نشان می‌دهد. ممکن است در ابتدا این زگیل‌ها کوچک باشند و برای همین هم فرد در پی درمان آنها نباشد اما به مرور زمان بزرگ‌تر خواهند شد.

درمان

این نوع زگیل‌ها معمولا درمان دارویی ندارند اما می‌توان آنها را تخریب کرد یا با ترکیب‌های موضعی آنها را از بین برد. البته واکسن‌هایی نیز وارد بازار شده است که می‌توان برای پیشگیری از این بیماری از آنها استفاده کرد.

خطر این بیماری در زنان بیشتر است یا مردان

معمولا خطرش برای خانم‌ها بیشتر است چون ممکن است باعث ابتلا به سرطان دهانه رحم شود اما هر دو جنس به هر حال باید از رفتارهای پرخطر جنسی و حفاظت نشده خودداری کنند.

آیا تبخال تناسلی هم جزو بیماری‌های تناسلی در خانم‌ها و آقایان است؟

بله، تبخال تناسلی هم یک عفونت ویروسی است و خیلی راحت منتقل می‌شود. این بیماری معمولا به صورت زخم اولیه موضعی با تمایل به بهبود و عود مجدد موضعی تظاهر می‌کند. در خانم‌ها محل ابتدایی ظاهر شدن ضایعات، واژن و دهانه رحم است و پس از عود، زخم‌ها در واژن، پوست اطراف مقعد،‌ پاها و باسن ایجاد می‌شود. در مردان آلت تناسلی یا ناحیه شرمگاهی محل بروز زخم‌های تبخال تناسلی است. تبخال تناسلی ممکن است در سایر نقاط دستگاه تناسلی، اطراف مقعد و دهان زن و مرد، با توجه ‌به رفتار جنسی آنها ایجاد شود.

انواع دیگر بیماری‌های غیرآمیزشی تناسلی

انواع بیماری‌های قارچی. معمولا بیماری‌های قارچی در نواحی‌ای از بدن که رطوبت بالایی دارند رشد می‌کنند؛ مثلا در افرادی که خیلی چاق هستند، این بیماری شیوع بسیار بالایی دارد و خانم‌هایی که در سن باروری هستند، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری پوستی قرار دارند.

راه های درمان این بیماری

باید حتما بهداشت رعایت و از لباس زیر‌های تمیز و نخی استفاده شود. اگر مطمئن شدید که در ناحیه تناسلی و اطراف آن مشکلی وجود دارد، حتما باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا تحت درمان قرار بگیرید.

بیماری های قارچی که آقایان را تهدید می کند

تینه آ کروریس، یکی از شایع‌ترین عفونت‌های قارچی پوست است و به‌صورت عفونت سطحی و خارش ناحیه کشاله ران و پوست خود را نشان می‌دهد. این بیماری بیشتر از طریق استفاده از حوله‌های آلوده و مشترک و ملحفه‌ها یا از سایر مناطق آلوده بدن مانند ناخن دست و پا به کشاله ران منتقل می‌شود. چاقی و پوشیدن لباس‌های زیر تنگ یا خیس از عوامل مستعد‌کننده این نوع عفونت هستند و معمولا هم شیوع این بیماری در آقایان3 برابر خانم‌هاست.

علائم این بیماری

معمولا عفونت قارچی کشاله ران به‌صورت ضایعات قرمز و متقارن، درد و طرف کشاله ران و التهاب در این قسمت از بدن خودنمایی می‌کند. این درد می‌تواند به سمت پایین شکم و بخش داخلی ران گسترش پیدا کند. در موارد حاد این ضایعات خیس و همراه با ترشح هستند و در موارد مزمن خشک و تیره‌تر و با پوسته‌های کمترند.

این نوع بیماری‌ها با تغذیه و روش‌های غذایی مناسب تا چه حد قابل درمان هستند؟

متاسفانه خیلی با روش‌های غذایی نمی‌توان این نوع بیماری‌ها درمان کرد. درست است که کارکرد سیستم ایمنی بدن با تغذیه خوب ارتباط دارد اما تغذیه در بهبود بعضی از بیماری‌های پوستی خیلی موثر نیست. فقط می‌توانم پیشنهاد کنم که برای پیشگیری و حتی درمان این نوع بیماری‌های پوستی، تا جایی که می‌توانید از رفتارهای پر خطر جنسی خودداری کنید.

آیا سرطان بیضه را نیز می‌توان جزو این بیماری‌ها طبقه‌بندی کرد؟

نه، سرطان بیضه منشا عفونی ندارد و شیوع زیادی هم ندارد ولی بیماری مهمی است که یک راه تشخیص ساده دارد. همان‌گونه که برای تشخیص زودرس سرطان پستان به خانم‌ها توصیه می‌کنند که پستان‌ها را خودشان مرتب معاینه کنند، به آقایان هم توصیه می‌شود اگر هر تغییر و نامنظمی در بیضه‌شان دیدند، فورا به پزشک مراجعه کنند تا اگر مشکلی بود، سریع تحت درمان قرار بگیرند.

راهکارهای پیشنهادی برای کاهش ابتلای آقایان بیماری‌های پوستی در ناحیه تناسلی

 

 

باید نکات بهداشتی را رعایت و حتما از کاندوم استفاده کنند. سعی کنند از نظر جسمی فعال باشند چون فعالیت جسمی مناسب مانند ورزش تا حد زیادی خطر ابتلا به اختلالات نعوظ را کاهش می‌دهد و از کشیدن و مصرف سیگار و الکل خودداری کنند و مواظب سلامت روان خود نیز باشند.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
بالا