همه چیز درباره رابطه جنسی

رابطه جنسی به هر اقدامی گفته می شود که می تواند شما را از نظر جنسی بر انگیخته کند. مهم است که بدانید رابطه جنسی چیزی فراتر از مقاربت جنسی است. در واقع رابطه جنسی به هر اقدام برانگیزاننده مانند بوسیدن، نوازش و رابطه جنسی دهانی گفته می شود. حتی این رابطه می تواند به تنهایی انجام شود که در آن صورت به آن استمناء یا خود ارضایی گفته می شود.

تمایلات جنسی بخش مهمی از زندگی انسان است. یکی از راه طبیعی و مثبت برای فروکش کردن تمایلات جنسی نیز برقراری رابطه جنسی است. تمایلات جنسی نه تنها شامل رابطه جنسی می شود بلکه موارد دیگری مانند لذت جنسی و صمیمیت، شناخت آناتومی بدن و تولید مثل و همچنین تابوهای گرایش جنسی را نیز در بر دارد.

دلایل داشتن رابطه جنسی

برقراری تماس جنسی می تواند به دلایل زیر انجام شود:

        تولید مثل
        تجربه لذت جنسی
        ابراز عشق و سایر احساسات
        تجربه صمیمیت
        کسب آرامش

راه های مختلف برای داشتن رابطه جنسی

برای برقراری این رابطه می توان از طریق مختلفی مانند موارد زیر استفاده کرد:

        مقاربت جنسی
        در آغوش کشیدن
        نوازش کردن
        بوسیدن

تحریک مناطق محرک احساسات جنسی در بدن

رابطه جنسی نه تنها نیازمند تکنیک های مناسب است. بلکه توجه به احساسات و خواسته های فرد مقابل، ایجاد صمیمیت و ایجاد جو مناسب نیز در این بین نقش بازی می کند. آزمایش موارد مختلف و پیدا کردن آنچه برای رابطه شما و شریک جنسیتان مفید است نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. صحبت با شریک زندگی تان در مورد خواسته ها و احساسات در کنار کسب تجربه مناسب می تواند در برقرار رابطه ای سالم و مفید موثر باشد.

از طرفی زندگی جنسی هر فرد نیز می تواند در طول عمر او تغییر کند. به عنوان مثال با بالا رفتن سن و تغییرات هورمونی در بدن، تمایلات جنسی نیز تغییر می کند. به این ترتیب ممکن است افراد مختلف، زندگی جنسی طولانی تر یا کوتاه تری را نسبت به دیگران تجربه کنند.

معاشقه

رابطه جنسی اغلب توسط نوازش، بوسیدن و تحریک مناطق محرک احساسات جنسی یکدیگر شروع می شود. به این مرحله معاشقه می گویند. هنگامی که هر دو طرف تحریک شوند، ممکن است به مقاربت جنسی تمایل نشان دهند.

رابطه جنسی واژینال

مقاربت از طریق واژینال (مقاربت جنسی واژنی) رابطه جنسی است که با نفوذ آلت تناسلی سفت شده مرد به مهبل (واژن) زن انجام می شود. شما می توانید رابطه جنسی از طریق واژن را به روش های مختلف زیر داشته باشید:

  *  رابطه را از طریق موقعیت های متفاوت مثل دراز کشیده، نشسته، ایستاده، قرار گرفتن مرد روی زن، قرار گرفتن زن روی مرد و یا قرار گرفتن مرد در پشت زن انجام دهید.

  * سرعت، ریتم و شدت حرکات را در طول رابطه تغییر دهید.

رابطه جنسی دهانی

رابطه جنسی دهانی به معنی تحریک مناطق محرک احساسات جنسی در بدن شریک جنسی با استفاده از دهان، لب و زبان. در مورد این نوع رابطه باید به نکات زیر توجه کنید:

 • خطر آلوده شدن به بیماری های مقاربتی در این نوع رابطه وجود دارد اما میزان آن کم است.
 • زمانی که تاول، زخم یا ضایعات در داخل یا اطراف دهان دارید هرگز رابطه جنسی دهانی برقرار نکنید.
 • هرگز ترشحات واژن، خون یا مایع منی را در دهان وارد نکرده و قورت ندهید.

رابطه جنسی مقعدی

رابطه جنسی مقعدی با نفوذ آلت تناسلی سفت شده مرد به داخل مقعد انجام می شود. در مورد این رابطه نیز باید به نکات زیر توجه کنید:

 •   از طریق این رابطه خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی زیاد است.
 • هرگز بعد از نزدیکی از طریق مقعد با همان کاندوم اقدام به برقراری رابطه از طریق واژن نکنید.


 توجه داشته باشید که پزشکان متخصص این کار را پیشنهاد نمیکنند.

فواید رابطه جنسی

این رابطه نه تنها می تواند برای ارضای نیازهای جسمی و روحی شما مفید باشد بلکه موجب ایجاد فواید زیر در بدن نیز می شود:

فعال کردن سیستم ایمنی بدن

دکتر ایوان K. فولبرایت، متخصص سلامت جنسی معتقد است که افرادی که از نظر جنسی فعال هستند کمتر بیمار می شوند. این رابطه کمک می کند که دفاع بدن در برابر میکروب ها، ویروس ها، و مزاحمان دیگر بهتر شود. محققان دانشگاه Wilkes در پنسیلوانیا دریافتند که بدن دانشجویان کالج که یک یا دو بار در هفته این روابط را دارند در مقایسه با دانشجویانی که کمتر رابطه جنسی دارند، به سطوح بالاتری از پادتن خاص دسترسی خواهند داشت. ضمن این که برای سلامت سیستم ایمنی بدن باید اقدامات زیر را نیز انجام دهید:

 • درست غذا بخورید.
 • فعالیت داشته باشید.
 • به اندازه کافی بخوابید.
 • در زمان مناسب واکسیناسیون شوید.
 •  از کاندوم برای جلوگیری از بیماری های مقاربتی استفاده کنید.


 افزایش میل جنسی

داشتن رابطه جنسی، میل جنسی شما را بهبود می بخشد. برای زنان، داشتن مقاربت جنسی واژینال، جریان خون را به آن منطقه افزایش می دهد و خاصیت ارتجاعی واژن را بهبود می دهد.

بهبود کنترل مثانه در زنان

بی اختیاری ادرار به دلیل ضعف عضلات لگن موضوعی است که حدود ۳۰ درصد از زنان آن را در زندگی خود تجربه می کنند. رابطه جنسی، برای عضلات کف لگن مانند ورزش است. هنگامی که شما به اوج لذت جنسی (ارگاسم) می رسید، عضلات این ناحیه منقبض شده و به مرور تقویت می شوند.

کاهش فشار خون

تحقیقات نشان می دهد رابطه جنسی، با کاهش فشار خون در ارتباط است. جوزف پینزون در یک مطالعه توانست نقطه عطفی بین مقاربت جنسی به طور خاص (به غیر از استمناء) با کاهش فشار خون سیستولیک پیدا کند.

افزایش فعالیت بدنی

رابطه جنسی به عنوان یک ورزش محسوب می شود. او می گوید که این رابطه جای دویدن بر روی تردمیل را نمی گیرد اما فعالیت بدنی محسوب می شود. فعالیت جنسی در هر دقیقه ۵ کالری مصرف می کند. این میزان کالری مصرفی از کالری مصرفی تماشای تلویزیون که ۴ است بیشتر می باشد.

کاهش خطر حمله قلبی

زندگی جنسی برای سلامت قلب خوب است. علاوه بر این که یک راه عالی برای افزایش ضربان قلب است موجب می شود سطح استروژن و تستوسترون در تعادل قرار بگیرد. این تعادل می تواند از بسیاری از مشکلات مانند پوکی استخوان و حتی بیماری های قلبی جلوگیری کند. در یک مطالعه مشخص شد که میزان مرگ و میر بر اثر مشکلات قلبی در مردانی که حداقل دوباره در هفته رابطه جنسی دارند نسبت به مردانی که به ندرت رابطه دارند، ۵۰ درصد کمتر است.

کاهش درد

قبل از این که آسپرین استفاده کنید، سعی کنید به ارگاسم برسید تا دردتان کم شود. “اوج لذت جنسی می تواند درد را مسدود کند.”  هورمون های آزاد شده در این بین به افزایش آستانه درد کمک می کنند. تحریک بدون ارگاسم نیز می تواند این کارکرد را داشته باشد. تحریک واژن می تواند کمر درد و پا درد مزمن را تسکین دهد. در یک تحقیق آمده است که بسیاری از زنان در زمان تحریک آلت تناسلی، گرفتگی های قاعدگی، درد مفاصل، و در برخی موارد حتی سردرد کمتری را گزارش کرده اند.

کاهش احتمال ابتلا به سرطان پروستات

در مطالعه ای که در مجله انجمن پزشکی آمریکا American Medical Association منتشر شده آمده است که مردانی که زیاد دچار انزال (حداقل ۲۱ بار در ماه) می شوند، کمتر احتمال دارد به سرطان پروستات مبتلا شوند. البته هنوز مشخص نیست که داشتن رابطه جنسی نیز در این زمینه نقش دارد یا خیر.

بهبود خواب

پس از اوج لذت جنسی، هورمون پرولاکتین منتشر می شود. این هورمون مسئول ایجاد احساس آرامش و خواب آلودگی است. بر همین اساس رابطه جنسی می تواند به آرامش و خواب شما کمک کند.

کاهش استرس

نزدیکی با شریک زندگیتان می تواند استرس و اضطراب را تسکین دهد. دست زدن به بدن و بغل کردن می تواند به طور طبیعی “هورمون احساس خوب” را در بدن آزاد کند. او معتقد است که رابطه جنسی و صمیمیت می تواند عزت نفس و شادی را نیز به همراه داشته باشد.

لذت جنسی چیست؟

لذت جنسی معمولا از زمانی که میل جنسی برانگیخته می شود شروع می شود. در بسیاری از مواقع حتی قبل از تحریک جنسی فرایند آن آغاز شده است. این لذت با رسیدن به نقطه ای که در آن ارگاسم رخ می دهد به پایان می رسد. مناطق محرک احساسات جنسی برای بسیاری از افراد عبارتند از:

 • مهبل (واژن)
 • آلت تناسلی و بیضه در مردان
 •  باسن
 • مقعد
 • داخل ران ها
 • سینه در زنان و قفسه سینه و نوک سینه در مردان
 • دهان
 • گردن
 • مو
 • صورت
 • دست ها، انگشتان دست و پا و کف پا
 • بازوها، شانه ها و کمر
 • لاله گوش
 • ناف و شکم

 

رابطه جنسی در بارداری

برخی از زنان به داشتن مقاربت در طول دوره بارداری علاقه دارند و برخی نیز با بی علاقگی در این دوران رو به رو می شوند. در ماه های اول بارداری، بسیاری از زنان به دلیل تهوع، خستگی و درد سینه علاقه ای به برقراری رابطه ندارند. بسیاری از زوج ها نیز در مورد آینده نگران هستند و احساس می کنند این رابطه برای جنین خطرناک است. با این حال، در این دوران واژن و نوک سینه حساسیت بیشتری دارند. برای برخی از زنان، رابطه جنسی در دوران بارداری بیش از حد دردناک است.

نکته مهم در این باره این است که بدانید مقاربت جنسی برای جنین خطرناک نیست. رحم از جنین محافظت می کند و ورودی رحم (دهانه رحم) بسته است و مایع منی نمی تواند وارد رحم شود. به همین خاطر خطر سقط جنین شما را تهدید نمی کند مگر این که پزشک داشتن رابطه را برایتان به دلایلی ممنوع کرده باشد. در این حالت معمولا پیشنهاد می شود به جای دخول، تمایلات جنسی را با انجام فعالیت های دیگر مثل نوازش برطرف کنید.

ضمن این که اگر رابطه جنسی در طی دوران بارداری برایتان دردناک است می توانید پوزیشن های مختلف که در آن احساس راحتی بیشتری می کنید را امتحان کنید.

رابطه جنسی بعد از زایمان

بهترین کار پس از زایمان این است که تا زمانی که درد ندارید نزدیکی نکنید. اگر در طول زایمان طبیعی واژن یا مقعدتان دچار پارگی شده است صبر کنید تا زخم ها کاملا خوب شده و بعد رابطه تان را از سر بگیرید. رابطه اول بعد از زایمان باید کاملا آهسته انجام شود. ضمن این که به دلیل ورود نوزاد به زندگی تغییرات زیادی به وجود خواهد آمد که ممکن است زندگی جنسی شما را با خطر مواجه کند. در این صورت سعی کنید خواب و استرس بر روی ذهنتان تاثیر نگذارد.

برخی از زنان بعد از زایمان با خشکی واژن و درد سینه مواجه می شوند. به همین دلیل میل جنسی کمتری دارند. این موارد اغلب به دوران شیردهی مربوط است. در سینه کم کم بهبود پیدا می کند. اما اگر خشکی واژن همچنان ادامه داشت سعی کنید از روان کننده استفاده کنید.

انواع مشکلات جنسی

بسیاری از افراد چه پیر و چه جوان، یک بار در طول عمر خود مشکلات جنسی را تجربه کرده اند. این امر کاملا طبیعی است. بسیاری از مشکلات جنسی پس از مدت کوتاهی خود به خود ناپدید می شوند. آنها اغلب توسط موارد زیر ایجاد می شوند:

        استرس
        بیماری
        خستگی
        مشکلات ارتباطی
        داشتن انتظارات متفاوت از زندگی جنسی
    شایع ترین مشکلات جنسی
        نداشتن میل جنسی یا داشتن میل جنسی کم
        عدم هماهنگی بین تمایلات جنسی طرفین (تمایل جنسی بیشتر یا کمتر بین دو طرف)
        خشکی واژن
        مشکلات نعوظ
        زود انزالی
        تنش بیش از حد عضلات کف لگن
        درد در هنگام دخول

اعتیاد به پورنوگرافی

برخی از افراد معتاد به پورنوگرافی هستند. این افراد به دلیل تماشای بیش از حد این تصاویر دچار تصورات و انتظارات غیر واقعی از رابطه جنسی می شوند. این اعتیاد می تواند در زندگی اجتماعی آن ها نیز نفوذ کرده و  یا باعث تنش در روابطشان شود.

بیماری های مقاربتی

بیماری های مقاربتی (STD) عفونت هایی هستند که از طریق تماس جنسی با کسی که دارای این بیماری ها است منتقل می شود. البته راه های دیگری نیز برای انتقال این بیماری ها وجود دارد. بیماری های مقاربتی انواع زیادی دارد. برخی از آن ها توسط یک باکتری، برخی دیگر توسط یک ویروس و برخی نیز با انگل ایجاد می شوند. علایم، روش های تشخیص و درمان هر کدام از این بیماری ها نیز متفاوت است.

بیماری های مقاربتی باکتریایی

برخی از بیماری های STD توسط یک باکتری ایجاد می شوند. آنها به راحتی با آنتی بیوتیک درمان خواهند شد. این بیماری ها عبارتند از:

        کلامیدیا
        سوزاک
        سفلیس

بیماری های مقاربتی ویروسی

برخی از بیماری های STD توسط یک ویروس ایجاد می شوند. درمان این بیماری ها یا سخت است یا غیر ممکن. در بیشتر موارد درمان ها فقط می توانند نشانه ها و علائم را کاهش دهند. این بیماری ها عبارتند از:

        هپاتیت B
        هپاتیت C
        تبخال
        HIV
        HPV
        زگیل ناحیه تناسلی

بیماری های مقاربتی انگلی

برخی بیماریهای STD توسط یک انگل ایجاد می شوند. این بیماری های جنسی از طریق تماس جنسی و یا فقط تماس نزدیک پوست منتقل می شود و عبارتند از:

        گال
        تریکومونا
        شپش ناحیه تناسلی

محافظت در برابر بیماری های مقاربتی

استفاده از کاندوم، چه کاندوم مردانه و چه کاندوم زنانه می تواند در برابر اچ آی وی، کلامیدیا و سوزاک از بدنتان محافظت کند. این ابزار خطر عفونت با سایر بیماری های مقاربتی را کاهش می دهد. همیشه سعی کنید نه تنها در شرایط عادی بلکه زمانی که زخم، تاول و یا زگیل بر روی پوست اطراف ناحیه تناسلی خودتان یا همسرتان است از کاندوم استفاده کنید. تزریق واکسن نیز می تواند بدنتان را در برابر امراض مقاربتی جنسی خاص مانند HPV محافظت کند.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
بالا