پنج ویژگی کرایوتراپی یا فریز کردن زخم دهانه رحم

کرایوتراپی چه ویژگی‌هایی دارد؟

1- کرایوتراپی روشی درمانی است که در آن ضایعات سطح پوست را منجمد کرده و با استفاده از گاز نیتروژن مایع (N2O) و دستگاه مخصوصی انجام می‌شود.

2- این عمل باعث می‌شود بافت ملتهب یخ ببندد و ظاهری یخ‌زده پیدا کند.

3- مدت زمان فرایند این عمل 90 ثانیه است و دردی ندارد.

4- تا مدت‌ها پیش با استفاده از کوتر بافت ملتهب را از بین می‌بردند که با سوزاندن آن ناحیه انجام می‌شد اما حالا با استفاده از روش کرایوتراپی، رَحِم را فریز یا منجمد می‌کنند.

5- میزان عوارض عمل کرایوتراپی کمتر است، تمیز‌تر انجام می‌شود، همچنین زخمی به جا نمی‌گذارد و ترمیم آن هم بهتر صورت می‌گیرد.

 

5 ویژگی کرایوتراپی یا فریز کردن رَحِم

کرایوتراپی چه زمانی انجام می‌شود؟

1- خانم‌هایی که مخاط رَحِم‌شان به بیرون برگشت پیدا می‌کند.

2- خانم‌هایی ترشحات واژینال بیش از حد دارند.

3- خانم‌هایی که گاهی اوقات بعد از نزدیکی دچار خونریزی می‌شوند.

4- زمانی که دهانه‌ی رَحِم ملتهب  باشد.

5- در صورت ابتلا به زگیل تناسلی، زخم‌های بد و بیرون‌زدگی مخاط رَحِمی به‌طوری که با پماد و درمان‌های دارویی بهبود نیابد، این عمل انجام می‌شود.

البته خانم‌ها باید بدانند که عمل کرایوتراپی تنها با تشخیص پزشک و تحت نظر او انجام می‌شود.

 

بهبودی رَحِم پس از کرایوتراپی

درباره‌ی محل عمل کرایوتراپی دو هفته طول می‌کشد تا بهبود پیدا کند. بنابر‌این بهتر است که خانم‌ها بعد از انجام این عمل به مدت دو هفته نزدیکی نداشته باشند تا رَحِم‌شان کاملا بهبود پیدا کند. البته این خانم‌ها تا دو هفته ترشحاتی مانند خون‌آبه دارند که جای نگرانی نیست چون بدن در حال ترمیم آن قسمت است. برای مراقبت از رَحِم بعد از کرایوتراپی گاهی پماد واژینال تجویز می‌شود.

بیرون‌زدگی مخاط رَحِمی را جدی بگیرید

خانم‌هایی که زایمان طبیعی داشته‌اند،‌تا حدی بیرون‌زدگی مخاط رَحِمی در آنها طبیعی است. اما آنها که ترشحات بیش از حد دهانه‌رَحِم دارند نسبت به دیگران بیشتر مستعد ابتلا به عفونت‌های مختلف هستند چون محیط رَحِم‌شان برای ایجاد آن مناسب است. بنابر‌این آنها باید فورا به پزشک مراجعه کنند و معاینه شوند. همچنین این خانم‌ها باید هر 6 ماه یک‌بار برای چک‌آپ به پزشک  متخصص زنان مراجعه کنند تا مشخص شود که دچار بیماری‌های دهانه‌ی رَحِم و یا سرطان نباشند.

عوارض کرایوتراپی

روش کرایوتراپی معمولا عارضه‌ای در خانم‌ها ایجاد نمی‌کند.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
بالا