تنبلی تخمدان

طبق آمار جهانی حدود۱۰-۵% کل خانمها دچارسندرم تخمدان پلی سیستیک بوده و از علایم ناشی از ان رنج می برند.

علت اینکه چرا برخی افراد مبتلا میشوند و عده ای نه ،دقیقا مشخص نیست ولی دخالت عامل ژنتیک بسیار قوی است.


مکانیسم بیماری :

در خانمهای طبیعی شرایط فیزیولوژیک به گونه ای است که در هر ماه با رشد فولیکول ، هورمون ساخته شده ، یک تخمک آزاد شده و پدیده تخمک گذاری بطور منظم رخ می دهد ولی در خانمهای مبتلا به این سندرم ، بدلیل خوب کار نکردن تخمدانها ، بجای رشد یک فولیکول ، تعداد زیادی فولیکولهای ریزدر تخمدان وجود دارند که باعث افزایش هورمون مردانه شده ، در نتیجه تخمک گذاری بطور مرتب اتفاق نمی افتد و باعث علایم و عوارضی میشود.علاوه بر افزایش هورمون مردانه و استروژن ، مقاومت به انسولین نیز وجود دارد.


علایم:

علایم بیماری معمولا در اوایل بلوغ خود را نشان می دهند اما میتوانند در اواخر نوجوانی و یا اوایل بزرگسالی بروز کنند.
۱- بی نظمی سیکل قاعدگی (داشتن کمتر از ۸سیکل پریود در سال )
۲- اضافه وزن و چاقی ( البته در برخی موارد افراد مبتلا لاغر هستند )
۳- رویش موهای زاید و ضخیم در نواحی چانه ،شکم ، بالای لب ،سینه (همانند مردان )
۴- ریزش مو در نواحی از سرهمانند مردان
۵- پوست چرب و پر از جوش
۶- تأخیر در باروری

یکی از شایعترین مشکلات این بیماران بی نظمی سیکل قاعدگی بصورت خونریزیهای طولانی مدت و سنگین که بعلت ضخیم شدن دیواره داخلی رحم رخ می دهد .این افزایش ضخامت بدلیل عدم ریزش دیواره رحم که بطور طبیعی باید در هر سیکل ریزش کند، ایجاد میشود ودر صورت عدم درمان ممکن است به بدخیمی و سرطان رحم منجر شود.بنابراین داشتن قاعدگی منظم ماهانه بسیار اهمیت دارد.


تشخیص:

تشخیص این بیماری بیشتر با توجه به علایم کلینیکی صورت میگیرد اما سونوگرافی و یکسری آزمایشات هورمونی هم کمک کننده هستند.در سونوگرافی معمولا تخمدانها بزرگ و پر از کیستها (فولیکولها) ی ریز هستند.آزمایشات جهت چک سطح هورمون مردانه در خون ، هورمون تیروئید ، پرولاکتین و نیز قند و کلسترول انجام میشوند.


در چه صورتی باید به پزشک مراجعه کنید ؟

۱- اگر سیکلهای قاعدگی طولانی دارید و تحت درمان نیستید. (بیش از ۳۵ روز)
۲- اگر ۶ماه پس از اقدام به بارداری هنوزباردار نشده اید.
۳- اگردچار اضافه وزن و چاقی هستید.
۴- اگر رشد موهای زاید شما سریع است.


آیا مراجعه به پزشک حتی در صورت خفیف بودن علایم ضروری است؟

بله. چرا که این سندرم در نهایت خطراتی برای سلامتی کلی بدن دارد. بدلیل بهم خوردن تعادل هورمونی ممکن است منجر به دیابت ، افزایش کلسترول خون ، فشار خون و بیماریهای قلبی عروقی گردد.به دلیل مقاومت به انسولین در ۳۵% این خانمها تا سن ۴۰ سالگی شرایط قبل از دیابت ایجاد میشود که در نهایت در ۱۰% آنها منجر به دیابت اشکار می گردد.افرادی که سیکلهای مرتبی ندارند حتما باید از نظر ضخامت دیواره رحم و بدخیمی بررسی گردند.( با سونوگرافی واژینال و در صورت لزوم نمونه برداری )

برچسب ها نازایی زنان
مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
بالا