سرطان رحم

رحم یک عضو عضلانی در لگن است که مانند حفره‌ای در میانه بدن قرار گرفته و توسط بافتی به نام آندومتر پوشیده شده است. تا قبل از یائسگی هر ماه اندومتر ساخته شده و در دوره قاعدگی از بدن خارج می‌شود.

سرطان رحم ممکن است به علت تغییرات در سلول‌های اندومتر در طول چند سال قبل یا بعد از یائسگی بروز کند. سرطان رحم نباید با سرطان دهانه رحم که یک نوع سرطان کاملا متفاوت است اشتباه گرفته شود.

علل سرطان رحم چه چیزهایی هستند؟

هنوز به طور قطعی مشخص نشده است که علت رشد و سرطانی شدن سلول‌های غشای مخاطی چه چیزی است. برخی عوامل خطر وجود دارند که باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان رحم  می‌شوند و اضافه وزن یکی از آنهاست.

بچه‌دار شدن باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان رحم می‌شود و از طرفی تجویز صحیح درمان جایگزینی هورمونی (HRT) نمی‌تواند باعث ایجاد سرطان رحم شود.

سرطان رحم در زنان زیر ۳۰ سال به ندرت بروز می‌کند و به مراتب در زنان بالای ۶۰ سال شایع‌تر است.

علائم سرطان رحم چه چیزهایی هستند؟

این علائم تا حد زیادی به این قضیه بستگی دارد که فرد بیمار هنوز پریود می‌شود و یا یائسه شده است.

اگر بیمار هنوز به سن یائسگی نرسیده باشد، ممکن است سرطان باعث نامنظم و یا سنگین تر شدن دوره های قاعدگی شود. اما اگر بیمار در دوره یائسگی باشد، هر گونه خونریزی از واژن غیر طبیعی بوده و می‌تواند نشانه ای از وجود سرطان رحم باشد که برای بررسی و آزمایش دقیق‌تر باید فرد به پزشک مراجعه کند.

هر زنی که در سن یائسگی با خونریزی ناگهانی و غیر منتظره از واژن مواجه شد باید بلافاصله به پزشک مراجعه کند. واقعیت این است که سرطان رحم بسیار به کندی پیشرفت می‌کند و معمولا زنان در مراحل اولیه بیماری با خونریزی از واژن مواجه می‌شوند.

تشخیص سرطان رحم چگونه است؟

ممکن است متخصص زنان به منظور تشخیص سرطان رحم یک سری آزمایش‌ها را انجام دهد. این آزمایش‌ها ممکن است شامل نمونه‌برداری از بافت سطحی رحم، عبور یک میله ی باریک مجهز به دوربین‌های ویژه از دهانه رحم به منظور مشاهده داخل رحم (هیستروسکوپی) و یا یک سونوگرافی از لگن شود.

درمان سرطان رحم چگونه است؟

حدود ۹۰ در صد از مبتلایان به سرطان رحم با برداشتن رحم و تخمدان درمان می‌شوند.

گاهی اوقات درمان به کمک عمل جراحی همراه با پرتو درمانی تکمیل می‌شود. ممکن است در موارد پیشرفته، و یا در موارد عود مجدد بیماری و یا در مواردی که عمل جراحی مناسب نیست از پرتو درمانی به تنهایی استفاده شود.

در مورد تاثیر شیمی درمانی و یا هورمون درمانی در درمان سرطان رحم هیچ گونه مدرک قابل اعتمادی در دست نیست و تحقیقات در این زمینه همچنان در حال انجام است.

پیش آگاهی های لازم برای سرطان رحم

از آنجا که سرطان رحم به آرامی رشد می‌کند و زنان با خونریزی غیر طبیعی از واژن نسبت به بروز مشکل آگاه می‌شوند، بیشتر موارد سرطان رحم در همان مراحل اولیه تشخیص داده و درمان می‌شوند.

سرطان رحم یکی از قابل درمان ترین سرطان‌ها است (به شرطی که در مراحل اولیه تشخیص و درمان شود.) با این حال اطلاع رسانی کمی در زمینه این سرطان و یا عود مجدد آن انجام شده است و پیش آگاهی در این زمینه ضعیف است.

در سرطان‌هایی که در مراحل اولیه قرار دارند، جراحی به تنهایی ممکن است برای درمان ۸۰ درصد بیماران و زنده نگه داشتن آنها برای حداقل ۵ سال کافی باشد.

بیست تا سی درصد از تومور های سرطانی معمولا بعد از ۵ سال دوباره عود می‌کنند.

در دهه‌های اخیر برای مراحل یک تا سه این سرطان معمولا عمل جراحی و پرتو درمانی مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما در دو دهه گذشته شیمی درمانی سیستمیک نیز علاوه بر پرتو درمانی یا به جای آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
بالا