خانم ها قبل و طی بارداری اسید فولیک بخورند

یکی از نگرانی ها خانم ها در دوران بارداری تولد نوزاد ناسالم است. یکی از راهکار برای رفع این نگرانی، دریافت مقادیر کافی اسید فولیک می باشد.

نقش اسید فولیک در سلامت بارداری

اسیدفولیک یا ویتامین B9 از جمله ویتامین های محلول در آبی است که در رشد و تکامل سلول های جنین و تشکیل و تکامل سیستم عصبی در جنین نقش دارد. به همین دلیل پزشکان زنان و زایمان به دریافت کافی این ماده مغذی توسط خانم ها توجه ویژه ای می کنند.

 

منابع غذایی اسیدفولیک

اسیدفولیک در بسیاری از سیزیجات و میوه حات مانند کلم بروکلی، گل کلم، شلغم، چغندر، اسفناج،کاهو، مرکبات و کیوی به مقادیر قابل توجهی وجود دارد. در واقع با مصرف متنوع این سبزیجات و میوه جات می توان میزان نیاز به اسیدفولیک را تا حدی مرتفع نمود.

 

آیا خانم های باردار می توانند نیاز به اسیدفولیک را از طریق مواد غذایی مرتفع نمایند؟

دانشمندان علوم پزشکی معتقدند که در زمان بارداری نیاز به اسیدفولیک دربدن افزایش می یابد. به علاوه این که اسیدفولیک در پیشگیری از بروز اختلالات عصبی در جنین موثر است. به همین دلیل پزشکان بر این باورند که خانم ها ممکن است در دوران قبل و طی بارداری نیاز به دریافت مداوم و متعادل اسیدفولیک داشته باشند، و ممکن است در برخی موارد به دلیل برخی مشکلات مانند تهوع و ویار دوران بارداری نتوانند از طریق مواد غذایی، اسیدفولیک مورد نیاز بدن خود را تامین نمایند، به همین دلیل توصیه می شود که از قبل از باردار شدن و در طی بارداری خانم ها  از مکمل اسیدفولیک استفاده نمایند.

 

چه مقدار اسیدفولیک باید توسط خانم ها استفاده شود؟

به خاطر این که اسیدفولیک در تکامل سیستم عصبی جنین در ۲۸ روز اول بارداری نقش بسیار مهمی دارد. بناراین مصرف مکمل اسیدفولیک به میزان ۴۰۰ میلی گرم در روز از ابتدا بارداری تا پایان هفته دوازدهم ضروری می باشد. البته یک مطالعه در آمریکا نشان داده که بهتر است خانم ها از قبل از اقدام به بارداری به طور منظم روزانه از مکمل اسیدفولیک استفاده نمایند تا زمانی که باردار می شونذ مشکلی در مورد کمبود اسیدفولیک در بدنشان ایجاد نشود. علاوه بر این که در در دوران بارداری نیز مصرف منظم مکمل اسید فویک ضروری است.

 

چه خانم هایی باید مصرف مکمل اسیدفولیک را در دوران بارداری افزایش دهند؟

در حالی که توصیه کلی پزشکان  به دریافت مکمل اسیدفولیک می باشد، اما خانم های که در بارداری های قبلی دچار سقط جنین یا تولد نوزادانی با مشکلات سیستم عصبی شدند، باید در بارداری های بعد خود حتما از مکمل درمانی با اسیدفولیک با دوزهای مشخص تر توجه نمایند و در این راستا نیاز است که حتما قبل از بارداری در این زمینه با پزشک زنان مشورت نمایند.

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
بالا