جوانسازی واژن بعد از زایمان

تغییرات واژن پس از زایمان طبیعی، موضوعی طبیعی و عادی است. در بسیاری از خانم‌ها به‌ویژه خانم‌های جوان، واژن پس از زایمان طبیعی ترمیم می‌شود و به وضعیت پیش از زایمان برمی‌گردد. هرچه‌قدر سن مادر و تعداد زایمان‌های او بیشتر باشد، احتمال شل شدن و گشادی واژن پس از زایمان بیشتر است.

هرچند ورزش‌های عضلات کف لگن به تنگ کردن واژن کمک می‌کند، اما در برخی از خانم‌ها این ورزش‌ها برای تقویت عضلات کف لگن و سفت کردن دیواره‌های واژن، کافی نیستند. در این گروه از خانم‌ها، تکنیک جوانسازی واژن شکاف‌های ایجاد شده را پر می‌کند و باعث می‌شود خانم‌ها دوباره احساس جوانی کنند.

 

لیزر واژن را تحریک می‌کند تا سلول‌های غنی از کلاژن بسازند. ایجاد سلول‌های جدید، باعث تنگ کردن واژن و همچنین لوبریکاسیون طبیعی واژن می‌شود.

 

چگونه لیزر باعث تنگ کردن واژن می‌شود؟

پرتوهای لیزر به لایه مخاطی و زیرمخاطی دیواره‌های واژن نفوذ پیدا می‌کنند. این لایه‌ها مسئول ایجاد خاصیت ارتجاعی، لوبریکاسیون واژن و سفتی دیواره‌های واژن هستند. پرتوهای لیزر سلول‌ها را تحریک می‌کنند تا تکثیر پیدا کرده و سلول‌های جدیدی ایجاد کنند.

 

سلول‌های جدید واژن کلاژن بیشتری تولید می‌کنند و واژن را سفت می‌کنند. کلاژن یکی از ساختارهای مولکولی مربوط به بافت همبند است و بافت‌های همبند، باعث سفتی و در عین حال انعطاف‌پذیری بدن می‌شوند. اصلی‌ترین نتیجه فقدان کلاژن در سلول‌های دیواره واژن، تحریک‌ کمتر واژن در اثر سایش آلت تناسلی همسر است. لیزر باعث افزایش حساسیت و تحریک‌پذیری دیواره واژن می‌شود و روابط جنسی را لذت‌بخش‌تر از قبل می‌کند.

 

تا چه مدتی پس از زایمان، می‌توان جوانسازی واژن انجام داد؟

از آنجایی که لیزر واژینال یک روش غیرجراحی و کاملا بی‌خطر است، هر زمانی می‌توان آن را انجام داد. لیزر واژینال هیچ گونه خونریزی، جراحت و دردی ایجاد نمی‌کند. تنها تغییری که پس از لیزر واژینال مشاهده می‌شود، داشتن واژن تنگ ‌تر و درمان بی‌اختیاری ادرار است. لیزر جوانسازی واژن در مدت پانزده دقیقه انجام می‌شود و برای دستیابی به نتایج دائمی، بهتر است خانم‌ها سه نوبت لیزر جوانسازی واژن انجام دهند.

 

لیزر جوانسازی واژن برای خانم‌های باردار و خانم‌های مبتلا به عفونت ادراری یا عفونت واژینال توصیه نمی‌شود. برای انجام لیزر واژن، لازم است نتیجه آخرین تست پاپ اسمیر خانم‌ها طبیعی بوده باشد. لیزر جوانسازی واژن همچنین برای خانم‌هایی که دچار خونریزی‌های ناشناخته از واژن هستند، توصیه نمی‌شود.

 

زایمان طبیعی، احتمال سندروم شل شدگی واژن پس از زایمان را افزایش می‌دهد. سندروم شل شدگی واژن با خطر پرولاپس ناشی از سستی یا آسیب‌دیدگی بافت واژن همراه است. خوشبختانه پرولاپس واژن اشکالی در انجام لیزر جوانسازی واژن ایجاد نمی‌کند. این خانم‌ها نتایج قابل قبولی از لیزر واژینال می‌گیرند.

 

 

مقالات مرتبط
جدیدترین مـقالات آموزشی
بالا